fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inšpekcia odhalila vojenskú techniku v Záporožskej jadrovej elektrárni, odborníci vyzývajú na zriadenie bezpečnostnej zóny

Odborníci z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu boli minulý týždeň na inšpekcii ukrajinskej elektrárne, ktorú od jari okupujú Rusi.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.9.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby okolo Zaporožžskej jadrovej elektrárne vybudovali zónu pre jadrovú bezpečnosť a ochranu. Vo svojej správe po minulotýždňovej inšpekcii agentúra uviedla, že ostreľovanie na mieste a v jeho blízkosti by sa malo okamžite zastaviť, aby sa predišlo ďalším škodám na elektrárni a pridružených zariadeniach, pre bezpečnosť prevádzkového personálu a pre zachovanie fyzickej integrity na podporu bezpečnej prevádzky“.

Bezpečnostná hrozba

MAAE vo svojej správe pripomenula, že elektráreň pri niekoľkých príležitostiach úplne alebo čiastočne stratila svoje externé napájanie z dôvodu vojenskej činnosti v oblasti. Elektráreň sa bežne spolieha na externú elektrickú energiu pri prevádzke kritických chladiacich systémov pre svoje reaktory a vyhorené palivo. Strata týchto chladiacich systémov by mohla viesť k roztaveniu jadra. MAAE vyzvala, aby bolo záložné napájacie vedenie obnovené, a požiadala, aby „skončili všetky vojenské aktivity, ktoré môžu ovplyvniť systémy dodávky energie“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň odporučila znovuobnovenie „vhodného pracovného prostredia vrátane rodinnej podpory“ v elektrárni. Zamestnanci elektrárne, ktorú od jari okupujú ruské sily, podľa MAAE nemajú neobmedzený prístup k niektorým jej častiam a musia si od okupantov žiadať povolenie, aby sa dostali k chladiacim nádržiam, kde sa skladuje vyhorené palivo.

Prečítajte si tiež:
Prímerie Tadžikistanu a Kirgizska vydržalo len niekoľko hodín, po stretoch na hraniciach hlásia mŕtvych

Vojenské vybavenie aj nákladné autá

V správe sa okrem iného uvádza, že tím MAAE videl ruský vojenský personál, vozidlá a vybavenie na rôznych miestach vrátane niekoľkých vojenských nákladných áut v dvoch turbínových halách. Agentúra vyzvala na „odstránenie vozidiel z oblastí, ktoré by mohli zasahovať do prevádzky bezpečnostných systémov a zariadení“.

O zisteniach tímu pri inšpekcii, po ktorej v elektrárni zostali ešte dvaja inšpektori MAAE, by mal generálny riaditeľ agentúry Rafael Grossi v utorok informovať Bezpečnostnú radu OSN.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Inšpekcia odhalila vojenskú techniku v Záporožskej jadrovej elektrárni, odborníci vyzývajú na zriadenie bezpečnostnej zóny © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií