fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na rozmiestnení civilnej misie EÚ na spoločných hraniciach, na samite boli Macron či Pašinjan

Kaukazskí susedia Azerbajdžan i Arménsko potvrdili svoj záväzok voči Charte OSN a deklarácii z Alma Aty z roku 1991, prostredníctvom ktorých si obe krajiny navzájom uznávajú územnú celistvosť a suverenitu.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.10.2022 (Webnoviny.sk) – Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na rozmiestnení civilnej misie Európskej únie na spoločných hraniciach. Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev, arménsky premiér Nikol Pašinjan, prezident Francúzska Emmanuel Macron a predseda Európskej rady Charles Michel sa stretli na okraji samitu tzv. Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Prahe. Referuje o tom oficiálny web Rady Európskej únie.

Misia začne v októbri

Kaukazskí susedia Azerbajdžan i Arménsko potvrdili svoj záväzok voči Charte OSN a deklarácii z Alma Aty z roku 1991, prostredníctvom ktorých si obe krajiny navzájom uznávajú územnú celistvosť a suverenitu. Potvrdili, že to bude základom pre prácu hraničných komisií.

Najbližšie zasadnutie týchto hraničných komisií sa uskutoční do konca októbra v Bruseli. Misia sa začne v októbri. Potrvá maximálne dva mesiace, pričom jej cieľom bude budovať dôveru.

Konflikt o Náhorný Karabach

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia panuje konflikt o región Náhorný Karabach. Ten leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Boje o región z jesene 2020 si vyžiadali viac ako 6600 mŕtvych. Azerbajdžan vtedy prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina dostala 500 miliónov eur od Európskej únie, eurokomisár Várhelyi hovorí o najvyššom rešpekte ku krajine

Zdroj: Webnoviny.sk – Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na rozmiestnení civilnej misie EÚ na spoločných hraniciach, na samite boli Macron či Pašinjan © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií