fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fungovanie vojenských skladov je ako návrat do dávnej minulosti, vojaci si výstroj stále preberajú za papierové body

Elektronický systém môže zjednodušiť celý proces, informácie o skladových zásobách a požiadavkách môžu byť k dispozícii v reálnom čase a zníži sa aj chybovosť.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.10.2022 (Webnoviny.sk) – Profesionálni vojaci si stále zabezpečujú súčasti výstroja vo vojenských skladoch za papierové body z výstrojovej poukážky s bodovými okienkami rôznej hodnoty.

Eletronizácia systému

Podľa kontrolórov rezort obrany spustil projekt elektronizácie systému vystrojovania už v roku 2020, predpokladaným termínom jej využitia bol zadefinovaný na budúci rok. V tlačovej správe o tom informoval Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR).

„Verím, že aj v tejto oblasti dôjde k posunu a digitalizácii viacerých procesov v armádnych podmienkach. Elektronický systém totiž sprehľadní a zjednoduší celý proces, informácie o skladových zásobách a požiadavkách budú k dispozícii v reálnom čase a určite sa zníži aj chybovosť, ku ktorej pri manuálnom spracovávaní údajov dochádza,“ zdôraznil šéf kontrolórov.

Návrat do minulosti o 30 rokov

Kontrola potvrdila, že jednotlivé druhy výstroja boli zaobstarané a aj prerozdeľované do skladov v rámci Slovenska nerovnomerne.

„Je to neefektívny a starý systém, ktorý mal byť už dávno nahradený elektronickým systémom. Dnešný stav ma v myšlienkach vracia o tridsať rokov späť, keď som slúžil v slovenských ozbrojených silách a vďaka bodovým lístkom som si mohol obstarať potrebný výstroj, napríklad kanady či leteckú uniformu,“ približuje situáciu predseda NKÚ Ľubomír Andrassy v súvislosti so závermi kontroly zameranej na problematiku vystrojovania príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Prečítajte si tiež:
Zlá finančná situácia hydrometeorologického ústavu sa musí podľa Budaja vyriešiť v krátkom čase

Vykonávanie kontrol

Systém zabezpečovania výstroja výrazne ovplyvňuje vysielanie vojakov do operácií medzinárodného krízového manažmentu. Je to najvyššia priorita rezortu obrany.

Príkladom dobrej praxe v rezorte obrany je oblasť kontroly, kde na rozdiel od vystrojovania už využili elektronizáciu. Ministerstvo obrany SR má vytvorenú elektronickú databázu kontrolnej činnosti s názvom Modul riadenia kontrolnej činnosti.

Ten funguje od januára 2018 a je dostupný pre všetky organizačné zložky rezortu. Systém pri plánovaní upozorňuje na možné konflikty pri výkone kontrol, napr. kontrola viacerých kontrolných orgánov v jednom subjekte v rovnakom termíne.

Viac k témam: Elektronizácia, Slovenskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Fungovanie vojenských skladov je ako návrat do dávnej minulosti, vojaci si výstroj stále preberajú za papierové body © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií