Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inšpekcia ukončila vyšetrovanie policajného exprezidenta Kovaříka a navrhla podanie obžaloby

Kovařík tvrdí, že vyšetrovanie bolo v rozpore so zásadou objektívnosti zaujatými orgánmi.

12.7.2023 (SITA.sk) – Policajná inšpekcia ukončila vyšetrovanie údajného neoprávneného prerušenia policajného zásahu zo strany bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka a navrhla dozorovému prokurátorovi podanie obžaloby. Ako prvý o tom informoval portál Aktuality.sk. Samotný Kovařík vo svojom stanovisku zdôraznil, že celé vyšetrovanie bolo vykonané v rozpore so zásadou objektívnosti orgánmi, ktoré boli zaujaté.

Dva roky vyšetrovania

Dva roky vyšetrovania, plného prieťahov v konaní, počas ktorého boli fakticky len zopakované účelovo vykonané úkony pred vznesením obvinenia, kde sa svedkovia spravidla z úradu inšpekčnej služby vyhýbali odpovediam na otázky, najmenej v dvoch prípadoch účelovo klamali. Naviac dozorujúci prokurátor Juraj Chylo zabránil položeniu všetkých otázok, ktoré smerovali k nezákonnostiam v konaní tímu Diany Santusovej,“ vyhlásil Kovařík. Napriek tomu podľa neho výsluchy svedkov a znalecký posudok len potvrdili to, čo tvrdil od začiatku.

Vyžiadanie zásahovej jednotky bolo protiprávne, jej povolenie rovnako. Akcia bola spustená len preto, lebo príslušníci tímu Úradu inšpekčnej služby Oblúk sa dozvedeli, že Národná kriminálna agentúra, chce začať trestné stíhanie vo veci, pre zneužitie právomoci členmi tímu Oblúk, teda presne za to, za čo bolo vznesené obvinenie príslušníkom NAKA,“ skonštatoval bývalý policajný prezident.

Jeho návrhy boli odignorované

Kovařík tiež zdôraznil, že všetkých jeho 40 návrhov na vykonanie dokazovania bolo odignorovaných. „Nezákonnosti dozorového prokurátora kryla generálna prokuratúra a domôcť sa objektívnosti bolo nemožné, som preto rád, že toto bezprávie sa končí a bol by som prekvapený, keby súd takto vykonštruovanú obžalobu neodmietol. Vyšetrovanie malo byť už dávno zastavené, keďže skutok nie je trestným činom,“ dodal policajný exprezident.

Kovařík z funkcie šéfa polície odstúpil v septembri 2021. Dôvodom bolo obvinenie pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Kovařík totiž podľa inšpekcie zmaril prebiehajúci zásah zadržania, ako aj vykonanie nasledovných trestno-procesných úkonov s obvinenými Matejom Z. a Petrom P.

Kovařík argumentoval, že nasadenie zásahového tímu nebolo v kompetencii vyšetrovateľky policajnej inšpekcie a po tom, čo vec skonzumoval s dočasne povereným šéfom inšpekcie, dal pokyn zásah dokončiť.

Viac k témam: Bývalý policajný prezident, Obvinenie, Policajná inšpekcia, zneužívanie právomoci
Zdroj: SITA.sk – Inšpekcia ukončila vyšetrovanie policajného exprezidenta Kovaříka a navrhla podanie obžaloby © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií