Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Izrael pripravuje pozemnú inváziu do Rafahu, tisícky Palestínčanov vyzval na evakuáciu

Oznámenie izraelskej armády prišlo v čase krehkých rokovaní o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, ktoré to teraz skomplikuje.

6.5.2024 (SITA.sk) – Izraelská armáda vyzvala tisícky Palestínčanov v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, aby sa evakuovali. Tento krok naznačuje, že pozemná invázia do mesta sa blíži.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Zhruba 100-tisíc ľudí sa má presunúť do al-Mawásí, kde Izrael vyhlásil humanitárnu oblasť. Armáda podľa jej vyhlásenia rozšírila pomoc v oblasti vrátane poľných nemocníc, stanov, potravín a vody.

Hovorca izraelskej armády povedal, že pripravujú „operáciu s obmedzeným rozsahom“. Či to je začiatok širšej invázie do mesta, nešpecifikoval.

Oznámenie izraelskej armády prišlo v čase krehkých rokovaní o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, ktoré to teraz skomplikuje.

Očakávanú ofenzívu v Rafahu Izrael sľubuje v snahe zlikvidovať zostávajúcich militantov. Plán však vyvolal celosvetové obavy o tamojších civilistov. V meste a jeho okolí je zhruba 1,4 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica obyvateľstva Pásma Gazy, z ktorých väčšina utiekla pred bojmi v iných častiach palestínskej enklávy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Evakuácia, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, ofenzíva, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Izrael pripravuje pozemnú inváziu do Rafahu, tisícky Palestínčanov vyzval na evakuáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií