fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

K akým národnostiam sa prihlásili ľudia na Slovensku? Najpočetnejšie zastúpenie majú východní Slovania

Štatistici uvádzajú, že nejakú slovanskú národnosť (okrem slovenskej) si spolu uviedlo vyše 74-tisíc obyvateľov, čo tvorí 1,4 percenta z populácie Slovenska.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.8.2022 (Webnoviny.sk) – Najviac ľudí na Slovensku sa okrem slovenskej prihlásilo k českej, rusínskej a ukrajinskej národnosti. Vyplýva to z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Podľa hovorkyne Štatistického úradu (ŠÚ) pre sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmíny Stauder sa analytici podrobnejšie pozreli aj na otázku o národnosti a ďalšej národnosti z pohľadu slovanských národov.

Najpočetnejší sú východní Slovania

Štatistici uvádzajú, že nejakú slovanskú národnosť (okrem slovenskej) si spolu uviedlo vyše 74-tisíc obyvateľov, čo tvorí 1,4 percenta z populácie Slovenska. Najpočetnejší na Slovensku sú východní Slovania (národnosť rusínska, ukrajinská, ruská a bieloruská), ktorých je 36,7-tisíca a tvoria podiel 0,7 percenta na našej celkovej populácii.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú nám najpríbuznejší západní Slovania (národnosť česká, moravská, sliezska a poľská), ktorých je takmer 34-tisíc s 0,6 percentným podielom na obyvateľstve Slovenska.

Malé zastúpenie južných Slovanov

Južní Slovania (národnosť slovinská, chorvátska, srbská, bosnianska, čiernohorská, macedónska a bulharská) majú podľa analytikov u nás malé zastúpenie, je ich 3,6-tisíca a tvoria menej ako 0,1 percenta zo všetkých obyvateľov Slovenska.

Prečítajte si tiež:
Súd bude rozhodovať o prípadnej obnove konania pre exsiskára Beňu, vlani mu schválili dohodu o vine a treste

Spomedzi jednotlivých slovanských národností (s výnimkou slovenskej) je podľa ŠÚ najpočetnejšia česká (28 996 obyvateľov, čo je podiel 0,5 percenta populácie), nasledovaná rusínskou (23 746, čo je 0,4 percenta) a ukrajinskou národnosťou (9451, čo je 0,2 percenta). Všetky ďalšie slovanské národnosti dosahujú podiel nižší ako 0,1 percenta na obyvateľstve Slovenska.

Viac k témam: národnosť, Sčítanie obyvateľov
Zdroj: Webnoviny.sk – K akým národnostiam sa prihlásili ľudia na Slovensku? Najpočetnejšie zastúpenie majú východní Slovania © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií