fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Káčer: Demokracia neprežije bez nezávislých a pluralitných médií, musia fungovať v bezpečnom prostredí

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer vystúpil dnes vo Viedni na medzinárodnej konferencii Bezpečnosť novinárov: Ochrana médií na ochranu demokracie.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.11.2022 (Webnoviny.sk) – Demokracia neprežije bez nezávislých a pluralitných médií. Ich sloboda znamená, že novinári vykonávajú prácu bez zastrašovania, fyzických útokov či iného ohrozenia. Na medzinárodnej konferencii to v piatok konštatoval minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, podľa ktorého novinári nemôžu byť vystavení rozhodovaniu, či budú odhaľovať pravdu a zverejnia článok, alebo si zachránia život.

Služba demokracii

Zároveň vyjadril úctu všetkým novinárom a novinárkam, ako aj ďalším mediálnym pracovníkom, a poďakoval sa im za ich službu demokracii. V tlačovej správe o tom informovalo MZVEZ SR.

Keď v roku 2018 na Slovensku za svoju prácu zaplatil životom Ján Kuciak, ktorý odhaľoval podvody a korupciu v našej spoločnosti, bol to zlomový moment pre nás všetkých. Nebola to len vražda dvoch mladých ľudí, novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bol to útok na naše hodnoty, na samotnú podstatu demokracie,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie s tým, že je našou povinnosťou zaručiť, aby mohli médiá fungovať v bezpečnom prostredí.

Bezpečnosť novinárov

Káčer vystúpil dnes vo Viedni na medzinárodnej konferencii „Bezpečnosť novinárov: Ochrana médií na ochranu demokracie“. Podujatie pri príležitosti 10. výročia prijatia Akčného plánu OSN pre bezpečnosť novinárov zorganizovalo Spolkové ministerstvo pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky v spolupráci s Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a Úradom vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).

Prečítajte si tiež:
Europoslanci žiadajú rozšírenie Schengenu o Bulharsko a Rumunsko

Ochrana médií

Akčný plán OSN pre bezpečnosť novinárov tvorí súbor odporúčaní pre medzinárodné spoločenstvo, ktoré majú posilniť ochranu novinárov. Séria politických rezolúcií, vyhlásení a projektov OSN, UNESCO či regionálnych organizácií potvrdzuje, že ide o prioritnú tému ochrany demokracie a ľudských práv.

Slovenská republika okrem politickej podpory pravidelne finančne prispieva na projekty Globálneho fondu UNESCO na ochranu médií a podieľa sa aj na programoch pre investigatívnych novinárov vo viacerých krajinách.

Viac k témam: bezpečnosť novinárov, Konferencia, ochrana médií, pluralita médií
Zdroj: Webnoviny.sk – Káčer: Demokracia neprežije bez nezávislých a pluralitných médií, musia fungovať v bezpečnom prostredí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií