fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Karas posunie účinnosť súdnej mapy na júl, minister sa obáva ochromenia správnych súdov

O pôsobenie na novozriadených súdoch neprejavil podľa ministra záujem dostatok sudcov správnych kolégií krajských súdov.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. októbra, 10:54

Reformu súdnej mapy navrhol minister spravodlivosti Viliam Karas odložiť pre personálnu neobsadenosť správnych súdov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Ochromenie správneho súdnictva

Uviedol to na stredajšom zasadnutí Súdnej rady SR s tým, že o pôsobenie na novozriadených súdoch neprejavil záujem dostatok sudcov správnych kolégií krajských súdov.

„Nevedel by som garantovať od 1.januára 2023 riadny výkon správneho súdnictva,” povedal minister. Ako ďalej uviedol, aby podobný stav nenastal aj od 1. júna, keď navrhuje novú účinnosť súdnej mapy, o pozície sudcov by sa mali možnosť uchádzať aj osoby z „externého prostredia”, napríklad prokurátori alebo advokáti. „Pomôže nám tých päť mesiacov,” doplnil Karas.

Súdna rada vzala návrh ministra a odloženie účinnosti reformy na vedomie. Podľa jej predsedu Jána Mazáka sa odloženie účinnosti žiadnym spôsobom netýka zmyslu a podstaty už prijatej reformy. „A, samozrejme, sa netýka ani našich záväzkov, ktoré máme voči Európskej únii pri čerpaní peňazí z fondu obnovy,” skonštatoval.

Implementácia súdnej mapy

Minister spravodlivosti začiatkom októbra avizoval, že navrhne predĺžiť čas potrebný na riadnu implementáciu novej súdnej mapy o päť mesiacov.

Prečítajte si tiež:
Tomáš Szabó sa na súde kajal, oľutoval svoju účasť na vražde novinára Kuciaka a Kušnírovej

Justičná reforma by tak nadobudla účinnosť 1. júna 2023. Vytvorenie dodatočného časového priestoru je podľa ministra nevyhnutné na lepšiu prípravu celej reformy a zníženie rizík, ktoré by inak mohli ohroziť dobré ciele reformy.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Súdna mapa
Zdroj: Webnoviny.sk – Karas posunie účinnosť súdnej mapy na júl, minister sa obáva ochromenia správnych súdov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií