fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kauza bývalého riaditeľa SIS sa vracia do prípravného konania, Pčolinský čelí obvineniam z úplatkárstva

Najvyšší súd na stredajšom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu o odmietnutí obžaloby na Vladimíra Pčolinského ako nedôvodnú.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.11.2022 (Webnoviny.sk) – Kauza, v ktorej je stíhaný bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský, sa vracia do prípravného konania. Ako totiž informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová, súd na stredajšom neverejnom zasadnutí uznesením zamietol ako nedôvodnú sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu o odmietnutí obžaloby na Vladimíra Pčolinského.

Zneužívanie právomocí a prijímanie úplatkov

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v máji tohto roku na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na bývalého riaditeľa SIS Pčolinského pre zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Súd však následne obžalobu prokurátorovi vrátil pre zistené procesné pochybenia.

Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera ešte predtým v auguste 2021 zrušil uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla 2021, ktorými vzniesol obvinenie voči Vladimírovi Pčolinskému pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania.

Zrušenie obvinení voči Kollárovi

Kandera zastupoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekonal. Námestník vtedy taktiež zrušil obvinenia voči Zoroslavovi Kollárovi pre prečin podplácania.

Prečítajte si tiež:
Gyimesi: Prezidentka Čaputová prečítala prejav, ktorému nerozumie

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry následne vo februári tohto roku opätovne vzniesol Vladimírovi P. a Zoroslavovi K. obvinenie. Kauza sa týka podozrenia, že bývalý šéf SIS za úplatok 20-tisíc eur zastavil odpočúvanie a rozpracovanie Zoroslava K.

Viac k témam: Súdy, úplatkárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Kauza bývalého riaditeľa SIS sa vracia do prípravného konania, Pčolinský čelí obvineniam z úplatkárstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií