fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Klimatické aktivistky išli pre obliatie Van Goghových slnečníc paradajkovou polievkou pred súd, prepustili ich na kauciu

Všetky tri ženy súdu povedali, že sú nevinné.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.10.2022 (Webnoviny.sk) – Tri klimatické aktivistky sa v sobotu postavili pred súd pre obvinenia z trestného činu poškodzovania počas protestov v Londýne.

Dve z nich, vo veku 20 a 21 rokov, v londýnskej Národnej galérii v piatok obliali polievkou obraz Slnečnice Vincenta van Gogha, pričom podľa prokurátorky poškodili rám, a prilepili sa k stene.

V Londýne usporiadali protesty

Tretia je obvinená pre posprejovanie značky Metropolitnej polície. Všetky tri ženy súdu povedali, že sú nevinné. Sudca ženy prepustil na kauciu pod podmienkou, že na verejnom mieste pri sebe nebudú mať farby ani lepiace látky.

Klimatickí aktivisti zo skupín Extinction Rebellion a Just Stop Oil, ktorá sa usiluje o to, aby vláda zastavila nové ropné a plynové projekty, usporiadali v piatok v Londýne protesty.

V súvislosti s nimi polícia zatkla zhruba 28 ľudí a 25 prepustila na kauciu s tým, že ich čaká vyšetrovanie.

Zameriavajú sa na umelecké diela

Just Stop Oil si vyslúžila pozornosť i kritiku tým, že sa pri svojich protestoch zameriava na umelecké diela v múzeách.

V júli sa, napríklad, jej aktivisti prilepili k rámom obrazov Posledná večera od Leonarda da Vinciho v londýnskej Kráľovskej akadémii umení a Voz na seno od Johna Constabla v Národnej galérii.

Prečítajte si tiež:
Turecko podporuje krymských Tatárov aj vrátenie Krymu Ukrajine, vyhlásil prezident Erdogan

Počas dvoch týždňov protestov zároveň blokovali mosty a križovatky naprieč Londýnom.

Viac k témam: Aktivisti, klimatickí aktivisti, Protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Klimatické aktivistky išli pre obliatie Van Goghových slnečníc paradajkovou polievkou pred súd, prepustili ich na kauciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií