fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kolíková ocenila dve odborníčky za ich významný prínos v oblasti ľudských práv (video)

Teologička Anna Polcková je bojovníčkou za práva menšín a psychologička Eva Sopková je prvou odborníčkou venujúcou sa problematike domáceho násilia na ženách a deťoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.5.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v piatok ocenila Evu Sopkovú a Annu Polckovú za významný prínos v oblasti ľudských práv.

Ochrana menšín

Anna Polcková je teologičkou, psychologičkou a v súčasnosti farárkou Evanjelického cirkevného zboru, no hlavne bojovníčkou za práva menšín – Rómov, utečencov, seniorov a LGBTI komunity, za rešpektovanie inakosti a za rovnosť všetkých.

Psychologička Eva Sopková je prvou odborníčkou na Slovensku, ktorá sa začala systematicky a odborne, už v 90. rokov minulého storočia, venovať problematike domáceho násilia páchaného na ženách a deťoch. Tlačovú správu poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR.

V roku 2020 boli aktivity Anny Polckovej ocenené Cenou Human Forum, ktorá sa udeľuje za dlhodobé konanie v prospech ľudských práv a rozvoja demokracie. Za všetku snahu, ktorou doteraz prispela k zlepšeniu situácie mnohých ľudí si zaslúžila aj Cenu ministerky spravodlivosti.

„Čiernobiele videnie škodí porozumeniu, počúvame sa stále menej. Rozdelení sú priatelia, kolegovia, rodiny. V tomto Anna Polcková neustále opakuje – láska je kľúč a je pre mňa neuveriteľnou cťou, že prvou z ocenených je práve ona,“ dodala ministerka Kolíková.

Prečítajte si tiež:
Falošné SMS správy vás môžu pripraviť o peniaze. Vyzerajú rôzne, ale proti smishingu sa dá brániť

Pomoc ženám

Prístup Evy Sopkovej v pomoci ženám v organizácii Pro Familia odzrkadľoval ľudsko-právne a feministické aspekty, ktoré v 90. rokoch neboli samozrejmosťou.

Táto organizácia sa pod jej vedením stala súčasťou známej kampane Piata žena, v spolupráci s ďalšími organizáciami neustále poukazovali na potrebu zmeny prístupu k násiliu páchanom na ženách, čo vyústilo k zmene prístupu aj na úrovni štátu.

„Aj zásluhou Evy Sopkovej sme v téme domáceho násilia na ženách a ich deťoch dnes úplne inde. Téma domáceho násilia je jednou z priorít ministerstva spravodlivosti pri podpore a ochrane obetí trestných činov. Máme vybudovanú sieť intervenčných centier a akreditovaných subjektov na pomoc obetiam domáceho násilia,“ povedala Kolíková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: LGBTI, Ľudské práva, Národnostné menšiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolíková ocenila dve odborníčky za ich významný prínos v oblasti ľudských práv (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií