Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koziak: V poslednom čase je vidieť, že pre európske štáty prestávame byť dôveryhodným partnerom

Európska únia nie je podľa politológa Tomáša Koziaka altruistická organizácia, ktorá príjme každého len preto, aby prejavila dobrú vôľu.

6.5.2024 (SITA.sk) – Partnerstvo medzi štátmi Európskej únie (EÚ) sa vyvíja. To je dané aj našou ochotou s Úniou spolupracovať a prehlbovať súdržnosť a jednotu v otázkach, ktoré spoločenstvo momentálne považuje za dôležité. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol politológ Tomáš Koziak. Tvrdí, že vzťahy sa vyvíjajú v čase.

„EÚ nie je altruistická organizácia, ktorá príjme každého len preto, aby prejavila dobrú vôľu. Členstvo nejakej krajiny v EÚ pre ňu musí byť nejakým spôsobom dôležité a výhodné. Už len to, že sme do EÚ vstúpili, je znakom toho, že politické špičky európskych štátov si vtedy povedali, že by bolo fajn mať tu Slovensko. Ide nielen o ekonomickú záležitosť, ale aj o politicko-strategickú záležitosť. Sme stredoeurópskym štátom a sme východom na Ukrajinu a do Ruska,“ zdôvodnil.

Rozhodnutie českej vlády

V poslednom čase je však podľa Koziaka vidieť, že pre európske štáty prestávame byť dôveryhodným partnerom.

Politológ tak upozornil na fakt, že vládni predstavitelia Českej republiky sa rozhodli, že si s vládou Roberta Fica (Smer-SD) nebudú vymieňať strategické ani dôležité spravodajské informácie. Je to z toho dôvodu, že nám nedôverujú, že sa tajné informácie nedostanú niekam, kam by nemali.

„Toto je skutočne mimoriadne vážne tvrdenie, pokiaľ s niečím takým príde predseda vlády krajiny, ktorá je nám skutočne politicky najbližšia. Je to dôležitý signál, že vo vzťahoch medzi nami a členskými štátmi EÚ sa niečo deje, čo nie je úplne v poriadku,“ povedal Koziak.

Vyjadrenia Fica a Blahu

Súčasne priblížil, že niektorí politici pôsobiaci v slovenských vládnych stranách sa voči európskemu spoločenstvu v minulosti, ale aj v súčasnosti vyjadrujú „nediplomaticky“.

„Pokiaľ terajší slovenský premiér nazval nemeckú armádu Wehrmachtom, pričom Nemecko je náš mimoriadne dôležitý partner, alebo pokiaľ tu máme Ľuboša Blahu, ktorý mal nediplomatické vyjadrenia k EÚ a západným štátom, tak, samozrejme, na nás nebudú pozerať ako na krajinu, ktorá je v rámci EÚ dôležitým a dôveryhodným partnerom,“ vysvetlil politológ.

Dodal, že pokiaľ niekto šíri o EÚ, že ide o skorumpovanú inštitúciu či o inštitúciu, z ktorej nemáme nič dobré a je to niečo, odkiaľ by sme ako Slovensko mali vystúpiť, tak sa podľa neho z pochopiteľného dôvodu vyskytne problém vo vzťahoch medzi nami a partnermi z EÚ.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Podpredseda strany Smer-SD, Politológ, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Koziak: V poslednom čase je vidieť, že pre európske štáty prestávame byť dôveryhodným partnerom © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií