fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Muž chcel ukradnúť časť zo železničnej trate Osvienčimu. Hrozí mu 10 rokov v base

Máte tip? napíšte nám mailom

Železničné koľaje smerujú do poľského vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Počas druhej svetovej vojny v ňom našlo smrť viac ako milión ľudí.

Americkému turistovi zrejme len spomienky na koncentračný tábor nestačili. Pri jeho návšteve bol prichytený, ako sa snaží ukradnúť kovovú časť historickej koľajnice, na ktorej boli vykladaní väzni počas vojny.

V tábore našlo smrť viac ako milión ľudí. Zdroj: pixabay.com

Podľa Malgorzaty Jureckovej, policajnej hovorkyne Osvienčimu, bol 37-ročný muž obvinený z pokusu o krádež predmetu kultúrnej hodnoty. Hovorkyňa podľa tlačovej agentúry AP uviedla, že za takýto prečin môže byť muž odsúdený až na 10 rokov väzenia. Američan svoju vinu priznal a momentálne prepustený na slobodu čaká na ďalšie kroky.

Zďaleka nejde o prvú krádež

Toto, bohužiaľ, nie je prvý prípad krádeže a vandalstva v Osvienčime. V roku 2009 svet pobúrila správa o krádeži smutne známeho nápisu na bráne tábora smrti „Arbeit macht frei“ (Práca oslobodzuje). Nápis neskôr našli rozrezaný na kusy.

Minulý rok zas obvinili dvoch maďarských turistov, ktorí si počas prehliadky múzea v Birkenau chceli ako suvenír odniesť tehly z ruín krematória. Dostali pokutu 350 eur.

Prečítajte si tiež:
Odfotil plačúce dievča na hranici: Videl som strach v ich očiach, hovorí autor najsilnejšej fotografie roka
V roku 2009 ukradli a znehodnotili nápis na bráne tábora smrti. Zdroj: pixabay.com

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau sa stal symbolom holokaustu – genocídy asi šiestich miliónov európskych Židov, Rómov, Slovanov, homosexuálov či ďalších nepriateľov národa. V roku 1979 bol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tento komplex každoročne navštevuje asi milión turistov z celého sveta.

V tejto súvislosti pripomíname, že slovenský režisér Peter Bebjak aktuálne pracuje na filme Správa o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu. Alfrédovi Wetzlerovi a Rudolfovi Vrbovi sa podarilo vyviaznuť z tábora smrti, následne spísali rozsiahlu správu o jeho fungovaní a vďaka tomu sa podarilo zachrániť asi 200 000 židov. Viac si o tom môžete prečítať tu.

Zdroj: thisisinsider.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií