fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Biden hovorí, že Putin „má oveľa väčšie ambície“

Prezident Biden vo svojom prejave v Bielom dome tiež povedal, že Vladimir Putin „má oveľa väčšie ambície“, ktoré ďaleko presahujú ukrajinské hranice.

Máte tip? napíšte nám mailom

„Chce v skutočnosti obnoviť bývalý Sovietsky zväz,” povedal Biden. „O tom to je. Jeho ambície sú úplne v rozpore s miestom, kam dorazil,” dodal.

Okrem toho Biden povedal, že sankcie proti Putinovi „sú stále na stole“ ako  možnosť okrem tých, ktoré už boli oznámené proti ruskej ekonomike a niekoľkým jednotlivcom a subjektom.

Putin má zlovestnú víziu sveta

Americký prezident Biden hovorí, že ruská invázia na Ukrajinu prezrádza „zlovestnú víziu“ Vladimíra Putina. Vo svojom preslove Biden hovorí, že operácia nikdy nebola o „skutočných“ obavách o ruskú bezpečnosť, ale namiesto toho o holú agresiu a Putinovu túžbu „po impériu“.

„Putinove činy prezrádzajú jeho zlovestnú víziu budúcnosti nášho sveta, takého, v ktorom si národy berú, čo chcú, silou,“ hovorí Biden. „Je to však vízia, proti ktorej sa Spojené štáty a národy milujúce slobodu postavia.”

NATO splní svoje zmluvné záväzky

Biden dodáva, že verí, že NATO je jednotnejšie ako kedykoľvek predtým a že „nie je pochýb“, že USA a ďalšie krajiny NATO splnia svoje zmluvné záväzky. Tisíce amerických pozemných a iných síl boli nasadené do krajín NATO vo východnej Európe, ktoré sa cítia ohrozené Ruskom, vrátane Lotyšska, Estónska a Litvy v Baltskom mori, ako aj Poľska a Rumunska.

Prečítajte si tiež:
Camille Kostek je počas krízy štedrá: „Neverím na kŕmenie strachom“

Odrezali najväčšie ruské banky – Biden

USA zastavia schopnosť Ruska financovať a rozvíjať svoju armádu, hovorí americký prezident. Hovorí, že sankcie, ktoré načrtáva, zhoršia jeho schopnosť konkurovať v technologicky vyspelej ekonomike 21. storočia.

Už načrtáva ekonomické dôsledky invázie a poukazuje na to, že ruský rubeľ dosiahol najslabšiu úroveň v histórii a ruský akciový trh sa dnes prepadáva.

„Teraz sme sankcionovali ruské banky, ktoré spolu držia bilión dolárov v aktívach,” hovorí Biden. „Odrezali sme jednu z najväčších ruských bánk, ktorá vlastní jednu tretinu bankových aktív krajiny.” Joe Biden načrtáva prísne sankcie s cieľom „maximalizovať dlhodobý vplyv na Rusko a minimalizovať dopad na Spojené štáty a ich spojencov“.

Hovorí, že sa dohodol s lídrami G7 z najväčších svetových ekonomík, že spoločne obmedzia schopnosť Ruska podnikať v dolároch, eurách, librách a jenoch.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií