fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Krajniak chce obnoviť navyšovanie minimálnych dôchodkov, reaguje tak na rastúcu infláciu a zdražovanie

Nový valorizačný mechanizmus by mal zohľadňovať dlhšie sledované obdobia vývoja spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.8.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa vzhľadom na rekordnú infláciu chystá obnoviť zvyšovanie minimálnych dôchodkov. Podľa predbežnej informácie, ktorú predložilo do pripomienkového konania, by súčasťou pripravovaného návrhu novely zákona o sociálnom poistení malo byť nastavenie mechanizmu zvyšovania súm minimálnych penzií.

Zmena valorizačného mechanizmu

Zmeniť by sa mal aj súčasný valorizačný mechanizmus, podľa ktorého sa zvyšujú dôchodky. Nový systém zvyšovania penzií by mal zohľadňovať dlhšie sledované obdobia vývoja spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov.

„Valorizačný mechanizmus tak bude zohľadňovať najaktuálnejšie údaje o raste spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, ktoré budú dostupné na stránke Štatistického úradu SR v čase, keď Sociálna poisťovňa bude pripravovať zvyšovanie dôchodkových dávok na budúci rok,” uvádza sa v predbežnej informácii k príprave návrhu.

V súčasnosti sa penzie zvyšujú od 1. januára podľa toho, aká bola medziročná inflácia za domácnosti dôchodcov v prvom polroku predošlého roka. Takýto valorizačný mechanizmus však podľa rezortu práce nezohľadňuje najaktuálnejšie údaje o dôchodcovskej inflácii.

Rozmrazenie minimálnych penzií

Súčasná vláda od roku 2021 “zmrazila” sumy minimálnych dôchodkov po tom, ako sa od začiatku roka 2020 výraznejšie zvýšili. Pre osobu s 30 rokmi dôchodkového poistenia išlo o nárast o 55,40 eura, keďže vtedajší predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko presadil naviazanie súm minimálnych dôchodkov na priemernú mzdu.

Prečítajte si tiež:
Čerpanie eurofondov na Slovensku dosiahlo po zohľadnení zmien predpisov Európskej únie takmer 60 percent

Podľa rezortu práce sa tým v dôchodkovom systéme potláčala zásluhovosť. Ministerstvo práce pôvodne počítalo s tým, že sumy minimálnych penzií “rozmrazí” až okolo roku 2028.

Vychádzalo z toho, že až vtedy minimálna penzia za 30 rokov dôchodkového poistenia bude zodpovedať 1,36-násobku životného minima pre dospelú osobu. Vzhľadom na vysokú infláciu a rýchlejší rast životného minima nakoniec navrhne skoršie opätovné zvyšovanie minimálnych dôchodkov.

Viac k témam: Dôchodky, Inflácia na Slovensku, Novela zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajniak chce obnoviť navyšovanie minimálnych dôchodkov, reaguje tak na rastúcu infláciu a zdražovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií