fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lesných požiarov máme v EÚ čoraz viac, smutným rekordom tohto roka je aj 700-tisíc spálených hektárov

Pravdepodobnosť a vážnosť lesných požiarov v Európe pritom zvyšuje klimatická zmena spôsobená ľuďmi.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.8.2022 (Webnoviny.sk) – Lesné požiare v tomto roku dosiaľ v Európskej únii (EÚ) spálili rekordných 700-tisíc hektárov. Informuje o tom spravodajský portál Euronews s odvolaním sa na informácie Európskej komisie (EK).

„V Európe čelíme náročnému letu, keď už dosiaľ zhorelo viac ako 700-tisíc hektárov, čo je najviac v tejto časti roka od roku 2006,“ uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Španielsko vedie

Podľa údajov z Európskeho informačného systému o lesných požiaroch (EFFIS) bolo zatiaľ najviac zasiahnuté Španielsko s viac ako 283-tisíc hektármi. Nasledujú Rumunsko (150 735), Portugalsko (86 631), Francúzsko (62 102) a Taliansko (42 835).

V uplynulých rokoch stúpol aj počet požiarov, pričom do polovice augusta ich v eurobloku registrovali viac ako 2 300, zatiaľ čo v rokoch 2006 až 2021 bol priemer 1 349.

Vlny horúčav a sucho

Pravdepodobnosť a vážnosť lesných požiarov v Európe pritom zvyšuje klimatická zmena spôsobená ľuďmi. V tomto roku mnohé z nich posilnili vlny horúčav a tiež sucho, ktoré by mohlo byť podľa Spoločného výskumného centra Európskej komisie najhoršie za 500 rokov.

Prečítajte si tiež:
Povodne z prívalových dažďov zabili v iránskej provincii Fars najmenej 17 ľudí

Viac k témam: Extrémne horúčavy, Klimatická zmena, Lesné požiare, Sucho
Zdroj: Webnoviny.sk – Lesných požiarov máme v EÚ čoraz viac, smutným rekordom tohto roka je aj 700-tisíc spálených hektárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií