fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maďarská Panónia

Máte tip? napíšte nám mailom

Región susediaci so Slovenskom je plný liečivých prameňov a jazier. To ale neznamená, že všetko sa točí len okolo vody. Nasadám preto na bicykel a cez vodný hrad i vinice spoznávam región.

Hlavným mestom je Tata vzdialená len dvadsaťštyri kilometrov od slovenských hraníc. Z cyklotrasy okolo Starého jazera vidím vodný hrad. Susedmi šľachticov Žigmunda Luxemburského a kráľa Mateja boli kedysi Esterházyovci. Ostal po nich kaštieľ, v ktorom si dnes podávajú kľučky turisti.

Zdroj: LULU

Zdroj: LULU

Záhrada podľa pravidiel

Kade cestujem, tade skúšam bežecké možnosti a sledujem, či v lokalite, v ktorej sa aktuálne nachádzam, sa v povetrí vznáša športový duch. V Maďarsku to tak je. Prostredie je na ranný beh ideálne v anglickej záhrade v centre Taty. Nepozerám len pod nohy, ale kochám sa kvetinami, ktoré kedysi sadili podľa toho, v akom období kvitli, aby spolu ladili farby a tvary listov.

V parku so žabami

Zdroj: LULU

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Vyše stovka liečivých prameňov má svoje zdroje v národnom parku Fényes. Prejsť za jeho brány znamená ocitnúť sa v zhluku kvákajúcich žiab, močiarov a okrasných drevín. Spoznávam ich najskôr zblízka, neskôr sa na zelený areál pozerám aj z drevenej vyhliadkovej veže.

Prečítajte si tiež:
Žena oznámila, že nemôže prísť do práce, pretože jej synovi zlyhávajú orgány. Manažérka jej poslala nechutnú odpoveď

Zdroj: LULU

Pre mnohých domácich je toto miesto areálom na únik od stresu a každodenných povinností. Už viem prečo. Pôvodne som sa plánovala zdržať dve hodinky. Nakoniec som odchádzala pred zotmením.

Vo vínnej pivnici

Zdroj: LULU

V neďalekej dedinke Baj namiesto vody kraľuje víno. Majiteľka jednej z pivníc Éva Molnár okoloidúcich vždy rada privíta. Zaskočiť ju, že bude mať prázdne sudy alebo nebude mať žiadne domáce produkty v špajze, sa vraj ešte nikomu nepodarilo. Vyrába a vypeká to, čo má sama najradšej.

Zdroj: LULU

To znamená, že v pohári je polosuché víno Bianca, na tanieroch domáce koláče a vo fľašiach ovocné lekváre. A nie hocijaké – koštujem marhuľový s makom či slivkový s troškou pálenky.

Užitočné drobnosti na záver

Viac cestovateľských článkov ČÍTAJTE, KLIKAJTE a ZDIEĽAJTE na www.luluontheroad.com

Prečítajte si tiež:
Ako postupovať v prípade podozrenia na koronovírus COVID-19

Text a foto: LULU (Lucia Lukušová)

GALÉRIA

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií