fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na hraniciach so Slovenskom začalo cvičenie českých bezpečnostných zložiek, ide o prípravu na extrémne situácie

Polícia, armáda a colná správa cvičia znovuzavedenie hraničných kontrol, čím sa pripravujú na extrémne situácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.8.2022 (Webnoviny.sk) – České bezpečnostné zložky začali v utorok na hraniciach so Slovenskom cvičenie znovuzavedenia kontrol. V rámci neho sa pripravia na extrémne situácie. Na 48-hodinovom cvičení v troch krajoch sa zúčastňujú príslušníci armády, colnej správy a polície.

Minister vnútra Vít Rakušan, ktorého cituje spravodajský portál TN.cz, vysvetlil, že takéto cvičenia sa konajú pravidelne a naposledy boli pred dvoma rokmi.

Nelegálny príchod migrantov

Rakušan tiež na tlačovej konferencii upozornil na čoraz intenzívnejší problém v podobe nelegálnych príchodov migrantov, pred ktorým podľa jeho slov nemožno zatvárať oči.

„Čísla nelegálnych migrantov v posledných mesiacoch výrazne rastú. Česká republika musí minimalizovať dopady migračnej situácie na život a bezpečnosť občanov,“ vyjadril sa minister. Podľa neho 76 percent prípadov tvoria migranti zo Sýrie. Ďalej sú to štátni príslušníci Afganistanu či Turecka.

Dôvod zhoršenej situácie

Policajný prezident Martin Vondrášek zas prízvukoval, že treba rozlišovať medzi utečeneckou vlnou z Ukrajiny, v rámci ktorej prichádzajú utečenci do Česka legálne a dostávajú vízum pre dočasnú ochranu, a vlnu z Turecka, odkiaľ migranti prichádzajú nelegálne. Práve turecká politika otvorených hraníc je podľa Rakušana a Vondráška dôvodom zhoršenej situácie.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka Čaputová sa pred rokovaním s Jill Bidenovou poďakovala USA za podporu Ukrajiny

Migranti do Európskej únie vstupujú cez Grécko, Albánsko či Srbsko. „Veľká väčšina tých, ktorí prekračujú hranice Českej republiky, ide cez Balkán do Maďarska, odtiaľ na Slovensko a odtiaľ až k nám,“ povedal policajný prezident. Česko a Slovensko sú pritom tranzitné krajiny, cez ktoré migranti idú do cieľových destinácií ako Nemecko a Rakúsko. K 21. augustu polícia eviduje počet nelegálnych migrantov vyšší ako 3 000.

Viac k témam: České bezpečnostné zložky, Cvičenie, Migranti
Zdroj: Webnoviny.sk – Na hraniciach so Slovenskom začalo cvičenie českých bezpečnostných zložiek, ide o prípravu na extrémne situácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií