Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na počesť britského kráľa Karola III. usporiadali Škóti vlastné korunovačné slávnosti

Ústredným bodom podujatia je ďakovná bohoslužba v Katedrále sv. Gilesa, kde Karolovi odovzdajú škótske vyznamenania – korunu, žezlo a meč krajiny.

5.7.2023 (SITA.sk) – Dva mesiace po honosnej korunovácii kráľa Karola III. vo Westminsterskom opátstve v Londýne organizuje Škótsko svoje vlastné podujatie pri príležitosti nástupu nového panovníka na trón.

Hoci kráľ Karol III. a kráľovná Camilla nebudú v stredu v Edinburghu druhýkrát korunovaní, slávnosti zahŕňajú korunu, konské povozy či jazdeckú kavalériu.

Niektorí túžia po nezávislosti

Ústredným bodom podujatia je ďakovná bohoslužba v Katedrále sv. Gilesa, kde Karolovi odovzdajú škótske vyznamenania – korunu, žezlo a meč krajiny. Do katedrály na slávnosť presunú i Kameň osudu, dôležitý symbol škótskej identity.

Prítomnosť týchto ikon je znakom úcty ku krajine, ktorá je hrdá na svoju históriu a v ktorej túžba po nezávislosti u niektorých nikdy neutíchla, hoci je Škótsko od roku 1707 späté s Anglickom a Spojeným kráľovstvom.

Škótsku vládu momentálne vedie Škótska národná strana, ktorá požaduje druhé referendum o nezávislosti.

Významné symbolické gesto

„Nie je to korunovácia,“ povedal George Gross, odborník na korunovácie z King’s College London. „Ale je to veľmi symbolické v tom, že Škótsko má svoju vlastnú identitu.“

Stredajšie udalosti v Edinburghu sú pokračovaním úsilia Karola III. upevniť vzťahy s občanmi štyroch národov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, pričom sa snaží ukázať, že tisícročná monarchia je v modernej Británii stále aktuálna.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Korunovácia britského kráľa Karola III. (fotografie)

Viac k témam: Korunovácia britského kráľa Karola III., Škótsko
Zdroj: SITA.sk – Na počesť britského kráľa Karola III. usporiadali Škóti vlastné korunovačné slávnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií