fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Wikipedii odhalili sieť redaktorov, ktorí upravovali články o vojne na Ukrajine v prospech Ruska

Podľa analytikov týmto chceli minimalizovať objektivitu prozápadných verzií a maximalizovať objektivitu prokremeľských verzií.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.10.2022 (Webnoviny.sk) – Vo svetoznámej internetovej encyklopédii Wikipedia bola objavená sieť redaktorov, ktorí podsúvali ruské naratívy o vojne na Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na uvedenú sieť natrafili dve britské analytické centrá, ktoré skúmali dezinformácie na Wikipedii. Analyzovali činnosť 86 redaktorov, ktorí boli zablokovaní z dôvodu porušenia etického kódexu Wikipedie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Zablokovaní” redaktori navonok nebadane robili jemné zmeny v článkoch, v ktorých sa snažili manipulovať s informáciami a aspoň mierne ich nakloniť v prospech proruského naratívu. Podľa analytikov týmto chceli minimalizovať objektivitu prozápadných verzií a maximalizovať objektivitu prokremeľských verzií.

Títo redaktori neustále vkladali odkazy na ruské štátne médiá a vytvorili aj témy, aby naklonili historické pozadie smerom k proruským naratívom.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Wikipédia
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Wikipedii odhalili sieť redaktorov, ktorí upravovali články o vojne na Ukrajine v prospech Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií