Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NATO nechce Rusov podceniť, pripravuje nové vojenské plány

O posilnení obrany budú lídri aliancie diskutovať na samite vo Vilniuse.

3.7.2023 (SITA.sk) – I keď väčšina ruských pozemných síl bojuje na Ukrajine, sily Kremľa stále predstavujú hrozbu. V pondelok sa tak pre novinárov vyjadril predseda Vojenského výboru Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), admirál Rob Bauer.

Informuje o tom portál Politico s tým, že NATO pripravuje svoje nové vojenské plány predpokladajúc návrat Moskvy.

Nesmú Rusov podceňovať

Sme presvedčení, že Rusi obnovia svoje sily. A preto sú plány postavené nie na aktuálnom stave ruskej armády, ale na stave ruskej armády pred tým, ako zaútočili na Ukrajinu,“ vysvetlil Bauer.

Rusko sa podľa neho „z tejto vojny poučí’ a NATO „ho bude naďalej považovať za vážnu hrozbu“. To sa týka aj morí, vzduchu a vesmíru, kde sú ruské sily „stále veľmi, veľmi schopné“, a tiež jadrových kapacít.

Nikdy by sme nemali podceňovať Rusov a ich schopnosť odraziť sa, ako to už niekoľkokrát v histórii ukázali,“ upozornil Bauer.

Posilnenie obrany

Na budúci týždeň sa lídri západnej aliancie stretnú v litovskom Vilniuse, kde odsúhlasia nové historické regionálne vojenské plány a budú diskutovať o tom, ako posilniť investície do obrany, zatiaľ čo Rusko pokračuje vo vojne na Ukrajine. Samit bude pritom podľa neho znamenať začiatok dlhého procesu implementácie týchto plánov.

Musíme sa pustiť do práce – aby sme dosiahli vyšší počet síl s vyššou pripravenosťou, musíme cvičiť podľa plánov, musíme nakúpiť spôsobilosti, ktoré potrebujeme,“ vymenoval s tým, že „si to vyžiada čas“. Uskutočnenie plánov pritom siaha od väčšieho náboru až po zabezpečenie výroby dostatočného množstva zbraní a munície, spolu s väčším množstvom zdrojov určených na obranu.

Stav ukrajinskej protiofenzívy

Spoločne potrebujeme viac peňazí, aby sme to mohli zaplatiť,“ vyjadril sa Bauer a dodal, že nový model NATO pre sily vysokej pripravenosti si bude okrem toho vyžadovať, „aby krajiny mali mechanizmus na zvýšenie počtu ľudí, ktorí sú k dispozícii pre ozbrojené sily“.

V súvislosti s otázkami o stave ukrajinskej protiofenzívy sa pritom admirál ohradil proti vyjadreniam o sklamaní z ukrajinských síl. „Takýto typ operácie je mimoriadne náročný. Myslím si, že spôsob, akým to robia, je chvályhodný a myslím si, že sú – z dobrých dôvodov – na niektorých miestach opatrní,“ skonštatoval.

Viac k témam: Hrozba, Obrana, Ruská armáda, Samit NATO, Ukrajinská armáda, vojenské plány
Zdroj: SITA.sk – NATO nechce Rusov podceniť, pripravuje nové vojenské plány © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií