fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemecko poskytne Slovensku systém protivzdušnej obrany Mantis, súčasťou balíka bude aj výcvik vojakov

Súčasťou balíka od Nemecka je navyše aj prehľadový radar s dosahom do sto kilometrov a výcvik slovenských vojakov.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.2.2023 (SITA.sk) – Nemecko poskytne Slovensku dva komplety moderného systému protivzdušnej obrany Mantis, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou zabezpečovanú silami a prostriedkami ozborojených síl SR. Ako uviedol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), systémy dostane Slovensko bezodplatne a natrvalo.

Posilnenie a ochrana východnej hranice

Je to na základe korektných vzťahov, odborných rokovaní a spoločného cieľa Organizácie Severoatlantickej zmluvy – posilniť a ochrániť východnú hranicu, ktorej sme súčasťou,” uviedol Naď.

Hovorkyňa ministerstva obrany SR Martina Kakaščíková v tlačovej správe ďalej informovala, že každý z dvoch systémov pozostáva z automatických zbraňových staníc v počte do osem kusov, dvoch radarových vzťahov a veliteľského stanoviska. Dodala, že presný počet staníc rezort upresní v najbližších týždňoch.

Prehľadový radar aj výcvik vojakov

Súčasťou balíka od Nemecka je navyše aj prehľadový radar s dosahom do sto kilometrov a výcvik slovenských vojakov,” dodala Kakaščíková.

Zároveň vysvetlila, že systém protivzdušnej obrany Mantis je stacionárny, plne automatizovaný zbraňový systém, ktorý je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov.

Prečítajte si tiež:
Remišová poukázala na nízke čerpanie eurofondov v Košiciach, mesto premrhalo viaceré príležitosti

Nemecko vyvinulo Mantis primárne na ochranu základní v Afganistane, v ktorých donedávna nemeckí vojaci pôsobili,” dodala hovorkyňa.

Viac k témam: Medzinárodná spolupráca, Minister obrany, ozbrojené sily, Protivzdušná obrana, Výcvik vojakov
Zdroj: SITA.sk – Nemecko poskytne Slovensku systém protivzdušnej obrany Mantis, súčasťou balíka bude aj výcvik vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií