Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou

Začiatok polotieňového zatmenia sa očakáva o 20:02.

28.10.2023 (SITA.sk) – V sobotu vo večerných hodinách dôjde k zatmeniu Mesiaca, ktoré bude viditeľné aj z územia Slovenska. V prípade priaznivého počasia budú môcť nadšenci pozorovania nočnej oblohy vidieť mesačný kotúč zatienený na 12 percent.

Podľa Jána Svoreňa z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied, bude zatmenie viditeľné vo východnej časti Ameriky, v Európe, Afrike, Ázii aj v Austrálii. Zo Slovenska bude pozorovateľný celý priebeh zatmenia. Najväčšia fáza čiastočného zatmenia nastane po 22:00.

Začiatok polotieňového zatmenia sa očakáva o 20:02. Čiastočné zatmenie sa začne o 21:35, pričom najväčšie zatmenie bude viditeľné o 22:11. Koniec čiastočného zatmenia nastane o 22:53 a polotieňového zatmenia pol hodinu po polnoci.

Viac k témam: Zatmenie Mesiaca
Zdroj: SITA.sk – Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií