fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nové členky Súdnej rady SR podľa Via Iuris kritizovali reformné snahy v justícii, navážali sa aj do Kolíkovej súdnej mapy

Novo zvolené členky Súdnej rady SR Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková boli kritické napríklad aj k novej legislatívnej úprave samotnej súdnej rady.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.4.2022 (Webnoviny.sk) – V západoslovenskom volebnom obvode získali pozície v Súdnej rade SR sudkyne, ktoré v minulosti opakovane kritizovali reformné snahy v justícii.

Ako skonštatovala mimovládna organizácia Via Iuris vo svojom profile na sociálnej sieti, novozvolené členky Súdnej rady Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková boli kritické nielen vo vzťahu k súdnej mape, ale napríklad aj k novej legislatívnej úprave samotnej Súdnej rady.

Podľa mimovládky bude preto dôležité sledovať, ako sa súdnej rada v novom zložení vysporiada s úlohou obnovy dôvery v súdnictvo na Slovensku, ktorá je dlhodobo nízka.

Kosová sa sama vzdala členstva

Via iuris pripomenula, že Marcela Kosová sa začiatkom roka sama vzdala členstva v Súdnej rade. „Za ostatný rok a pol sa diali viaceré veci a rôzne výstupy, či už Súdnej rady SR, ako aj jej predsedu, a nadobudla som pocit, že moja snaha o fungovanie justície bez deštrukčných zásahov sa ukazuje ako nemožná,“ uviedla v odôvodnení svojho odchodu Kosová. Vo voľbe získala 369 hlasov, čo predstavuje 72 percent zo všetkých odovzdaných hlasov.

Prečítajte si tiež:
Poslanci nemajú rozhodovať o väzobnom stíhaní Fica, toto je kompetencia súdov

Ayše Pružinec Eren minulý rok v septembri iniciovala výzvu sudcov na podporu generálneho prokurátora Maroša Žilinku, v ktorej sa okrem iného písalo, že „nemôžeme sa nečinne prizerať devastácii právneho štátu, ku ktorej dochádza aj verejne prezentovanou absolútnou neúctou politickej moci a značnej časti médií voči osobe generálneho prokurátora“. Ako zdôraznila Via Iuris, Ayše Pružinec Eren získala vo voľbe 213 hlasov, čo predstavuje 42 percent zo všetkých odovzdaných hlasov.

Kosová sa funkcie ujme hneď

Dana Jelinková Dudzíková v minulosti kritizovala Súdnu radu aj jej predsedu. Rovnako kritizovala aj novú legislatívnu úpravu Súdnej rady, keď uviedla, že touto zmenou zbavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková súdnu radu nezávislosti, čo predstavuje obrovský krok späť od európskych štandardov. Vo voľbe získala 176 hlasov, čo predstavuje 34 percent zo všetkých odovzdaných hlasov.

Nové členky a noví členovia Súdnej rady začnú vykonávať svoje funkcie 1. júla s výnimkou Marcely Kosovej, ktorá sa ujme funkcie ihneď.

Viac k témam: Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové členky Súdnej rady SR podľa Via Iuris kritizovali reformné snahy v justícii, navážali sa aj do Kolíkovej súdnej mapy © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Mazák a Šikuta rokovali s Reyndersom o reforme súdnictva, prebrali aj správu Európskej komisie o stave právneho štátu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií