fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nové eurofondy? Slovensku zostáva splniť dve z 20 základných podmienok

V súvislosti s programovým obdobím 2021 až 2027 sú splnené všetky štyri horizontálne a 14 zo 16 tematických základných podmienok.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.11.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko nesplnilo ešte dve z celkových dvadsiatich základných podmienok pre nové programové obdobie 2021 až 2027. Európska komisia považuje za nesplnené dve tematické základné podmienky v gescii ministerstiev školstva a práce. Neformálne oznámila splnenie všetkých štyroch horizontálnych a 14 zo 16 tematických základných podmienok.

Vyplýva to z informácie o stave plnenia základných podmienok pre implementáciu politiky súdržnosti Európskej únie na programové obdobie 2021 až 2027 v podmienkach Slovenskej republiky, vláda v stredu vzala materiál na vedomie.

Naplniť treba všetky kritériá

Pre splnenie podmienky týkajúcej sa Strategického politického rámca pre systém vzdelávania a odbornej prípravy na všetkých stupňoch je potrebné schváliť Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. V prípade Národného strategického politického rámca pre sociálne začlenenie a znižovanie chudoby zostáva prijať Národný akčný plán Európskej záruky pre deti v SR s výhľadom do roku 2030 a Národnú koncepciu prevencie a ukončovanie bezdomovectva.

Na zabezpečenie splnenia každej základnej podmienky je nutné naplnenie všetkých jej kritérií, pričom ich splnenie musí odsúhlasiť Európska komisia. Jej formálne stanovisko k splneniu základných podmienok bude súčasťou oficiálneho rozhodnutia o schválení Programu Slovensko.

Prečítajte si tiež:
Zamestnaní Slováci si prilepšia, minimálna hodnota stravných lístkov sa má opäť zvýšiť

Hrozí, že nerefundujú výdavky

„Splnenie základných podmienok bude mať v programovom období 2021 až 2027 priamy vplyv na celkovú úspešnosť implementácie fondov Európskej únie a na hotovostný tok finančných zdrojov z rozpočtu EÚ do štátneho rozpočtu SR,” uviedlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI).

V prípade nesplnenia tematickej základnej podmienky Európska komisia nerefunduje výdavky operácií príslušného špecifického cieľa, pri nesplnení horizontálnej základnej podmienky nie sú refundované žiadne výdavky.

Rezort investícií opäť vyzýva na urýchlené a dôsledné splnenie základných podmienok a aktívnu komunikáciu so zástupcami Európskej komisie, aby sa predišlo možným hrozbám a rizikám, ktoré by bránili úspešnej implementácii fondov EÚ v programovom období 2021 – 2027.

Viac k témam: Eurofondy
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové eurofondy? Slovensku zostáva splniť dve z 20 základných podmienok © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií