fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový druh hmyzu je pomenovaný po Lady Gage: Spája ich táto bizarnosť

Módna ikona a speváčka Lady Gaga sa preslávila najmä svojou extravaganciou a bizarnými outfitmi. Niet divu, že po nej vedci pomenovali nový druh hmyzu. Kaikaia gaga je charakteristický zvislou tvárou a „groteskne zväčšeným hrudníkom“. Vzhľadovo je podobný hmyzu z radu polokrídlovcov a dokonca má s týmto radom veľa spoločného. V tráve by ste ho však nenašli, radšej skáče zo stromu na strom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Odborníci nedávno objavili nový druh hmyzu, ktorý na prvý pohľad pôsobí neobvykle a extravagantne. To bol hlavný dôvod, prečo sa hmyz rozhodli pomenovať po slávnej popovej speváčke Lady Gage. „Mám rád poburujúcu rozmanitosť druhov a farby,“ prezradil Brendan Morris, študent postgraduálneho štúdia entomológie na Univerzite v Illinoise. Hmyz sa podobá na tŕňovku z rodu polokrídlovcov. Podľa odborníkov je hlavný rozdiel vo zvislej tvári a smiešne zväčšenom hrudníku.

Nový druh hmyzu odborníkov udivuje

Kaikaia gaga pochádza z relatívnej malého rodu hmyzu, ktorý Morrisa doslova uchvacuje. „Som očarený z toho, že rod, ktorý prežíva na Zemi posledných 40 miliónov rokov, je taký rozmanitý,“ uviedol Morris. Podľa jeho slov podobnú diverzitu nevidno v nijakom inom živočíšnom rode. Nový druh hmyzu je jedným z 1 000 exemplárov, ktoré si Morris so spoluautorom štúdie Christopherom Dietrichom požičali z pittburghského múzea. Pomocou Kaikaia gagy skúmali vývoj a membrány hmyzu.

Tento tridsaťročný exemplár bol nájdený v tropickom pralese neďaleko tichomorského pobrežia Nikaraguy. Vyznačoval sa jedinečnými tvarovými črtami hlavy, tela, chlpov či genitálií. Oblasť za hlavou, zvaná hrudník, je u tohto druhu rohatá ako u mnohých iných druhov. Rozdiel je však v chlpoch na nohách. 

Prečítajte si tiež:
Slovenský pokladník odmietol na benzínke obslúžiť cudzinca. Od rasistických názorov neupustil ani keď sa do problému zapojili ďalší Slováci
Nový druh hmyzu je pomenovaný po Lady Gage: Spája ich táto bizarnosť
zdroj: iflscience.com/Brian Stauffer

Spája ich extravagancia a rohy

Dôvod, prečo sa odborníci rozhodli pomenovať nový druh hmyzu po Lady Gage, je jednoduchý. „Ak by mal nejaký hmyz dostať meno po Lady Gage, bol by to druh z rodu polokrídlovcov, pretože ich spájajú bláznivé rohy,“ vysvetlil Morris. Narážal tak na vizáž speváčky z roku 2011, kedy sa objavila v šou „Jay Leno’s US Chat Show“. Na tvári mala pomocou make-upu namaľované rohy. Fanúšikov prekvapila aj na koncerte v tom istom roku, kde nielenže vystupovala v spodnom prádle, ale na pleciach mala rohové implantáty. Podobnosť s Kaikaia gagou je podľa všetkého namieste.

Treba však dodať, že pomenovávanie nových druhov živočíchov po slávnych osobnostiach nie je ničím výnimočným. Odborníci nedávno pomenovali nový druh slimáka po klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej.  

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj IFLS DailyMail
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií