fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fakty o hmyze, ktoré ste možno nevedeli

Prečo si muchy trú nohy?

Dnes si predstavíme niečo viac z ríše hmyzu. Niektoré fakty Vás môžu prekvapiť, niektoré ste naopak možno už vedeli.

Máte tip? napíšte nám mailom

Prečo si muchy trú tak často nohy o seba?

Určite aj Vás zaujímalo, prečo sa touto činnosťou muchy zaoberajú takmer stále. Sadnú si na okno alebo stôl pred Vás a vyzerá to, akoby sa modlili. Niekedy je to hlavne príležitosť, kedy je mucha zamestnaná a môžete ju zabiť. Ale nie, mucha sa naozaj nemodlí, toto trenie má prostejší dôvod. Podľa entomológov je tento rituál pre muchy veľmi dôležitý. Na svojich končatinách majú jemné vlásky a vďaka nim dokážu chodiť po naozaj rôznych povrchoch bez ohľadu na gravitáciu. Tieto vlásky sa ale k povrchu prichytia pomocou lepivej emulzie, zloženej z tukov a cukrov. Uvoľňuje sa im zo špeciálnych žliaz, ktoré majú na konci nôh. Keďže sa táto emulzia uvoľňuje nerovnomerne, tak si musia muchy nožičky trieť a tým si túto emulziu roztierať. Inak by sa mohlo stať, že by zo stropu alebo skla spadla ako hnilá hruška zo stromu. Tým by bola pre predátorov samozrejme aj ľahšou korisťou.

Takže nabudúce keď budete vidieť muchu, ktorá si o seba trie nožičky, nemodlí sa aby ste ju ušetrili od smrti, nebojte sa.

Prečítajte si tiež:
Mladá žena nasadla do auta Uber-u. Keď jej o chvíľu pípla správa, ostala v šoku

 Čo ste o šváboch (ne)vedeli!

Nie je to nijak vábne zvieratko a život s ním sa väčšinou pripisuje zlej hygiene v kuchyni či v celom byte. Ale aj tento druh hmyzu Vás môže prekvapiť niekoľkými vecami.

Vedeli ste napríklad, že synantropné druhy švábov (žijúce s ľuďmi) sú aktívne väčšinou v noci a šváby voľne žijúce v prírode sú skôr aktívne cez deň? Mimo vecí čo ste už možno počuli, že šváb vydrží aj tri mesiace bez potravy a mesiac bez vody sa pozrime na pár tých menej známych faktov.

  1. Nielen cicavce, ale aj šváby vypúšťajú plyny. Dokonca každých 15 minút a po ich smrti ešte ďalších 18 hodín. Zoberme si, že všetok hmyz vypúšťa 20% metánu do ovzdušia a práve šváby s termitmi ho produkujú najviac. Pre porovnanie, dobytok vypúšťa okolo 15% podielu metánu.
  2. Na svete žije viac ako 4000 druhov švábov. Najväčší počet žije v tropických a subtropických oblastiach.
  3. U nás žije bežne vo voľnej prírode okolo 5 druhov švábov.
  4. Naopak, tých, ktorí žijú len v teplých priestoroch a v budovách je 6 druhov.
  5. Šváby môžu žiť určitú dobu aj bez hlavy. Dýchajú bunkami celého tela.
  6. Americký druh švába ubehne 75 centimetrov za jednu sekundu. Keby bol veľký ako gepard, tak by jeho rýchlosť dosahovala 50 km/h.
  7. Dokážu prežiť približne 300 krát väčšiu radiáciu ako človek. Je to naozaj úctyhodné číslo.
Prečítajte si tiež:
Takto to vyzerá, keď to niekto s tágom vie! Neuveriteľné trickshoty na biliardovom stole ťa dostanú

Na záver asi nie veľmi príjemná informácia. V bežnom mestskom viacposchodovom bytovom dome žije približne od 900 do 300 000 jedincov hmyzu. Práve šváby tvoria veľkú väčšinu z tohto čísla. U ľudí preto môžu vyvolávať aj alergiu a dokonca aj prejavy astmy.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj epochtimes

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií