Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fakty o hmyze, ktoré ste možno nevedeli

Dnes si predstavíme niečo viac z ríše hmyzu. Niektoré fakty vás môžu prekvapiť.

Zástupcovia hmyzu sú síce drobní, je ich však spolu viac ako všetkých ostatných živočíchov a boli rozšírení omnoho skôr ako dinosaury. Je známych viac ako 1 000 000 druhov od maličkých mušiek po obrovské chrobáky a sú to také prispôsobivé živočíchy, že ich nájdeme takmer všade, dokonca i na najteplejších miestach na Zemi. Čo ste o hmyze možno nevedeli?

Fakty o hmyze

Prečo si muchy trú tak často nohy o seba?

Určite aj vás zaujímalo, prečo sa touto činnosťou muchy zaoberajú takmer stále. Sadnú si na okno alebo stôl pred vás a vyzerá to, akoby sa modlili. Niekedy je to hlavne príležitosť, kedy je mucha zamestnaná a môžete ju zabiť. Ale nie, mucha sa naozaj nemodlí, toto trenie má prostejší dôvod.

Podľa entomológov je tento rituál pre muchy veľmi dôležitý. Na svojich končatinách majú jemné vlásky a vďaka nim dokážu chodiť po naozaj rôznych povrchoch bez ohľadu na gravitáciu. Tieto vlásky sa ale k povrchu prichytia pomocou lepivej emulzie, zloženej z tukov a cukrov. Uvoľňuje sa im zo špeciálnych žliaz, ktoré majú na konci nôh.

Keďže sa táto emulzia uvoľňuje nerovnomerne, tak si musia muchy nožičky trieť a tým si túto emulziu roztierať. Inak by sa mohlo stať, že by zo stropu alebo skla spadla ako hnilá hruška zo stromu. Tým by bola pre predátorov samozrejme aj ľahšou korisťou.

Takže nabudúce, keď budete vidieť muchu, ktorá si o seba trie nožičky, nemodlí sa aby ste ju ušetrili od smrti, nebojte sa 🙂

Ďalšia asi zaujímavosť je, že muchy domáce „ochutnávajú“ veci pomocou svojich nôh, pretože nemajú ústa na žuvanie jedla. Ak nájdu niečo chutné, vyvracajú sa na to, pretože ich zvratky obsahujú tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú rozložiť jedlo.

Vošky sa rodia tehotné

Malý mäkký hmyz sa živí rastlinami. Mladé vošky sa liahnu z vajíčok a rodia tehotné, na reprodukciu tak nepotrebujú samcov. Porodia už po 10 dňoch.

Fakty o hmyze - vošky

Čo ste o šváboch (ne)vedeli!

Nie je to nijak vábne zvieratko a život s ním sa väčšinou pripisuje zlej hygiene v kuchyni či v celom byte. Ale aj tento druh hmyzu vás môže prekvapiť niekoľkými vecami.

Vedeli ste napríklad, že synantropné druhy švábov (žijúce s ľuďmi) sú aktívne väčšinou v noci a šváby voľne žijúce v prírode sú skôr aktívne cez deň? Mimo vecí, ktoré ste už možno počuli, napríklad, že šváb vydrží aj tri mesiace bez potravy a mesiac bez vody, sa pozrime na pár tých menej známych faktov:

  • Nielen cicavce, ale aj šváby vypúšťajú plyny. Dokonca každých 15 minút a po ich smrti ešte ďalších 18 hodín. Zoberme si, že všetok hmyz vypúšťa 20% metánu do ovzdušia a práve šváby s termitmi ho produkujú najviac. Pre porovnanie, dobytok vypúšťa okolo 15% podielu metánu,
  • Na svete žije viac ako 4000 druhov švábov. Najväčší počet žije v tropických a subtropických oblastiach,
  • U nás žije bežne vo voľnej prírode okolo 5 druhov švábov,
  • Naopak tích, ktorí žijú len v teplých priestoroch a v budovách, je 6 druhov,
  • Šváby môžu žiť určitú dobu aj bez hlavy. Dýchajú bunkami celého tela,
  • Americký druh švába ubehne 75 centimetrov za jednu sekundu. Keby bol veľký ako gepard, tak by jeho rýchlosť dosahovala 50 km/h,
  • Dokážu prežiť približne 300 krát väčšiu radiáciu ako človek. Je to naozaj úctyhodné číslo.

Šváby

Na záver asi nie veľmi príjemná informácia. V bežnom mestskom viacposchodovom bytovom dome žije približne od 900 do 300 000 jedincov hmyzu. Práve šváby tvoria veľkú väčšinu z tohto čísla. U ľudí preto môžu vyvolávať aj alergiu a dokonca aj prejavy astmy.

Motýle sa môžu cítiť na kilometre

Motýle uvoľňujú chemické látky podobné feromónom, ktorými lákajú potenciálnych spoločníkov. Motýlie samce dokážu samičky vycítiť až na 15 kilometrov.

Ázijské obrie sršne sa môžu zavŕtať do ľudského tela

Ide o najväčší druh sršňov, ktorý lieta rýchlosťou 25 míľ za hodinu. Keby sa vám dostal do oka, tento sršeň dokáže rozpustiť kožu a napadnúť nervový systém.

Húsenica má viac svalov ako človek

V ľudskom tele sa nachádza viac ako 650 kostrových svalov. Húsenice majú 4 000 svalov, 248 z toho sa nachádza v hlave.

Lienky striekajú smradľavú tekutinu

Keď je lienka vystrašená, často zo svojich kolien vypúšťa smradľavú tekutinu, aby odradila predátorov. Výlučok vonia ako zmes orechov, zelenej papriky, zemiakov a plesne.

Fakty o hmyze - lienky

Zdroj epochtimes
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií