Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Oblečte sa zodpovedne: 3 dôvody, prečo by ste mali zvážiť slow fashion

Každý z nás miluje trendové oblečenia za rozumné ceny. Super zľavy, ktoré na nás kričia z každej strany a lákavosť nových kolekcií každý týždeň však nesú so sebou vysokú daň, ktorú platíme my všetci!  A najviac chudobní ľudia, ktorí ho šijú, ich krajiny  a v konečnom dôsledku naša planéta.

Životné prostredie trpí nadmernou produkciou takzvanej fast fashion , pracovníci v továrňach čelia nespravodlivým podmienkam a naše vlastné peňaženky sa neustále vyprázdňujú. Priemysel rýchlej módy je založený na modeli nadprodukcie, nízkej kvalite a neudržateľných postupoch. Spoločnosti ako H&M, Zara a Forever21 dominujú tomuto trhu a majú schopnosť navrhnúť odev a dostať ho do obchodov v priebehu niekoľkých týždňov. Ale za týmito rýchlymi trendy sa skrývajú kľúčové charakteristiky, ktoré by sme mali pozorne zvážiť.

 

Masová výroba

Výrobcovia rýchlej módy siahajú po masovej produkcii, aby rýchlo dostali na trh obrovské množstvo oblečenia. Ich továrne využívajú montážne linky, čo má za následok viac produktov na pultoch za super nízke ceny.

 

Lacné materiály

Na udržanie nízkych nákladov sa rýchla móda spolieha na lacnejšie materiály ako polyester, namiesto drahších prírodných vlákien. Tieto materiály sú krehké a ťažko znášajú opakované použitie a pranie.

 


Lacná práca

Veľa dodávateľov rýchlej módy si nechávajú vyrábať oblečenie v menej rozvojových krajinách, kde je práca super lacná predpisy nie sú prísne kontrolované. Pracovníci často čelia ťažkým pracovným podmienkam a neprimeraným mzdám.

 

Dizajn riadený trendom

Značky rýchlej módy rýchlo kopírujú luxusné módne kúsky namiesto vytvárania vlastných unikátnych dizajnov. Ich tím sleduje prehliadky a módne časopisy, aby boli vždy v kurze s najnovšími trendmi.

 

Časté obnovenie zásob

Predajcovia rýchlej módy neustále obnovujú svoje zásoby novými vecami, čo núti ľudí k častým návštevám obchodov. Zjednodušene povedané, rýchla móda nám ponúka lacné a trendy oblečenie, no často za cenu nižšej kvality a hlavne morálnej etiky. Ale to nie je všetko. Existujú vážne problémy, ktoré s ňou súvisia.

 

Nadprodukcia a obrovské množstvo odpadu

Pri takom veľkom objeme oblečenia, ktorý sa produkuje, sa veľká časť z toho nepredá. Skutočne, viac ako polovica rýchlej módy nikdy neopustí obchody a končí na skládkach.

 

Znečistenie

Lacné syntetické tkaniny, ako je polyester, pri praní uvoľňujú mikrovlákna a extrémne znečisťujú našu planétu. Farbenie a výroba rýchlej módy spotrebúvajú obrovské množstvo vody a energie a vytvárajú chemický odpad.

Neetické pracovné praktiky

Mnohé značky rýchlej módy sa pri znižovaní nákladov snažia udržiavať nízke mzdy a nepriaznivé pracovné podmienky pre svojich zamestnancov. Tragické incidenty, ako kolaps továrne Rana Plaza v Bangladéši, poukázali na túto nepriateľskú stránku priemyslu.

 

Nedostatok transparentnosti

Zložité dodávateľské reťazce rýchlej módy robia ťažkým sledovanie pôvodu odevov. Značky často nie sú transparentné pri získavaní a výrobe svojich produktov. Podpora nadmerného konzumu Rýchla móda podnecuje nadmernú spotrebu. S dostupnými cenami a neustálym prúdom nových kolekcií, ľudia nakupujú viac oblečenia, ktoré často nevidia viac ako párkrát. S touto kritikou rýchlej módy sa môžeme pýtať, čo by sme mali robiť. Existuje alternatíva – pomalá móda.

 

Pomalá móda: Cesta k udržateľnosti a kvalite

Pomalá móda sa zameriava na kvalitnú výrobu, ekologické materiály, férové pracovné podmienky a nadčasový dizajn. Namiesto lacných jednorazových kúskov zdôrazňuje investície do dobre vyrobených odevov, čo znižuje množstvo odpadu a predlžuje život.

 

Pomalá móda je koncept, ktorý stojí v opozícii k rýchlej módnej industrii. Zameriava sa na trvalosť, kvalitu a zodpovednú výrobu oblečenia. Tento pohyb zdôrazňuje hodnotu kvality pred kvantitou a presadzuje udržateľnosť, etiku a transparentnosť v celom procese výroby.

 

Piliere pomalej módy

Kvalita nad kvantitu

Pomalá móda kladie dôraz na kvalitnú výrobu a použitie vysokokvalitných materiálov namiesto hromadnej produkcie. Cieľom je vytvárať odevy, ktoré nie len vydržia dlhšie, ale aj dobre vyzerajú a cítia sa na tele.

 

Udržateľné materiály

Značky zamerané na pomalú módu často používajú ekologicky prijateľné materiály, ako je organická bavlna a inovatívne textílie, ktoré sú prirodzene odbúrateľné a menej znečisťujúce pre životné prostredie.

Etická výroba

Namiesto outsourcovania výroby do tovární s nedostatočnými pracovnými podmienkami, pomalá móda preferuje lokálnu výrobu v krajinách s regulovanými pracovnými normami. Niektoré značky dokonca vyrábajú svoje produkty vo vlastných továrňach, aby zabezpečili dohľad nad výrobou.

Transparentnosť

Spoločnosti zamerané na pomalú módu odhaľujú svojich dodávateľov, výrobcov a etické praktiky, umožňujúc spotrebiteľom presne vedieť, odkiaľ pochádza ich oblečenie.

 

Klasické, všestranné vzory

Nadčasový a kvalitný dizajn je dôležitým prvkom pomalej módy. Tieto kúsky nie sú viazané na sezónne trendy a môžu sa nosiť roky bez straty štýlu.

 Menej nového oblečenia

Značky pomalej módy neustále nevypúšťajú nové kolekcie podľa sezónnych módnych kalendárov. Skôr sa sústredia na rozvoj trvalo udržateľných základných produktov. Tri dôvody prechodu na pomalú módu Ak ste stále zvažovali, či by ste mali podporiť pomalú módu, tu je trojica dôvodov, prečo by ste mohli urobiť správne rozhodnutie:

 

 1. Znížte svoj vplyv na životné prostredie:Hnutie pomalej módy sa zaviazalo znížiť negatívny vplyv módneho priemyslu na životné prostredie. Investovaním do kvalitnejších, udržateľných kúskov minimalizujete ekologickú stopu vášho šatníka.
 2. Podporujte etické pracovné podmienky: Pomalá móda sa zvyčajne vyrába v krajinách s prísne regulovanými pracovnými podmienkami. Podporovaním takýchto značiek prispievate k ochrane pracovných práv a bezpečnosti pracovníkov vo výrobe.
 3. Ušetríte peniaze: Hoci kúsky rýchlej módy môžu byť lacné, ich krátka životnosť a časté nahradzovanie inými kúskami je menej efektívne a koniec koncov drahšie. Investície do kvalitného oblečenia pomalej módy, ktorá vydrží roky, sú v konečnom dôsledku ekonomicky výhodnejšie.

 

Ako začať podporovať pomalú módu

Ak sa rozhodnete podporovať pomalú módu, tu je niekoľko tipov, ako začať:

 • Hľadajte kvalitu pred kvantitou: Budujte si šatník na základe dobre vyrobených kúskov, ktoré vydržia dlho.
 • Urobte si prieskum: Pred nákupom si skontrolujte dodávateľské reťazce značiek a ich udržateľné záväzky.
 • Podporujte miestnych výrobcov: Hľadajte miestnych odevných dizajnérov a výrobcov, ktorí vytvárajú produkty v blízkosti vášho domova.
 • Nakupujte prírodné materiály: Vyberte si odevy vyrobené z ekologicky prijateľných materiálov.
 • Nakupujte vintage a secondhand oblečenie: Hľadajte kvalitné použité kúsky vo výpredajoch a sekáčoch.
 • Opravujte a starajte sa o svoje oblečenie: Opravujte diery a dbajte o starostlivosť o odevy, aby vydržali dlho.
 • Požičajte si alebo vymeňte oblečenie: Využívajte požičovne a výmeny oblečenia.
 • Menej časté pranie oblečenia: Prášok na pranie neustále nepotrebujete. Pridajte ho k oblečeniu menej alebo vôbec.
 • Zlikvidujte oblečenie zodpovedne: Darujte, recyklujte alebo znovupoužite oblečenie, ktoré už nepotrebujete napríklad prešitím.

 

Budúcnosť módneho priemyslu vyzerá bude tvoriť pomalá móda. Spojením štýlu a zodpovednosti môžeme vytvoriť udržateľnejšiu a spravodlivejšiu budúcnosť, ktorá bude mať pozitívny vplyv na našu planétu i našu spoločnosť. Investujte do pomalej módy a prispievajte k budovaniu lepšej budúcnosti pre nás všetkých.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií