Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ekologické dekorácie, alebo zútulnite príbytok tým, čo príroda povoľuje

Bytových doplnkov je v každom obchode toľko, že máte problém si vybrať. Chcete ich všetky. Ešte ste nimi domácnosť poriadne neozdobili a už rozmýšľate, kedy a za čo ich vymeníte. To, aký má ich výroba dopad na životné prostredie vás vôbec netrápi a to je škoda. Bývanie si môžete zútulniť aj ekologicky. Čítajte ďalej a dozviete sa ako.

Pri výbere dekorácií sa zamerajte na pôvod materiálov, z ktorých sú vyrobené. Ekologické sú také výrobky, ktorých výroba nemá negatívny dopad na životné prostredie. V súlade s ekológiou je vyrobené aj balenie, v ktorom výrobok kupujete. V súčasnosti viac ako o ekológii hovoríme o udržateľnosti. Výroba väčšiny produktov, s ktorými sa denne stretávame, má nejaký dopad na životné prostredie. Niektoré produkty ho negatívne ovplyvňujú viac, iné menej. Vyberte si to, čo zanecháva najnižšiu uhlíkovú stopu a pri čom príroda trpí najmenej. Snažte sa veci, do ktorých investujete používať čo najdlhšie. Keď prestanú slúžiť tomu, na čo boli určené, dajte im novú podobu a nový zmysel, aby ste ich pri živote udržali čo najdlhšie.

Nenechajte steny zívať prázdnotou

Medzi najobľúbenejšie dekorácie na stenu patria obrazy a tapety. Obrazy sa tlačia na prémiové plátno a pri ich výrobe sa používajú vysokokvalitné, ekologické farby bez zápachu, ktoré do ovzdušia nevypúšťajú škodlivé látky. Šetrná voči životnému prostrediu môže byť aj technika tlače tapiet. Pri ich výbere sa uistite, či majú certifikáciu, ktorá informuje o tom, že proces tlače spĺňa aj tie najprísnejšie normy z hľadiska chemických emisií. Moderná technológia UV-led atramentovej tlače zabezpečuje vynikajúcu povrchovú odolnosť a stálosť farieb.

 

Snímka obrazovky o
Foto: Dovido.sk

 

Inšpirované prírodou

Správnu rodinnú atmosféru a pocit domova pomáhajú vytvoriť maličkosti v podobe doplnkov, ktorými sa obklopujete. Zamerajte sa na dekorácie vyrobené z prírodných materiálov. Choďte von. Inšpirujte sa a využite všetko, čo príroda ponúka. Farebné jesenné listy, vetvičky, šípky, šišky, gaštany, orechy. Príroda toho ponúka oveľa viac. Treba len poriadne otvoriť oči. Keď si trúfate, vyrobte si dekoráciu sami. Veniec na dvere, ikebanu. Kytica zo sušených kvetov, farebných listov a šípkových vetvičiek je tematická a hýri príjemnými jesennými farbami. Najobľúbenejším prírodným materiálom je drevo. Na tom sa nikdy nič nezmení. Poobzerajte sa po drevených dekoráciách. Budete prekvapení, koľko dizajnov tento nadčasový materiál ponúka.

Na prírodné materiály sa zamerajte aj pri výbere bytových doplnkov z textilu. Prím tu hrá ľan, bavlna, hodváb, juta, kožušina. Vankúšiky na sedacej súprave a posteli sú znakom oddychu a pohody. Kombinácia jednotlivých štruktúr a farieb im dodá na rozmanitosti a originalite. Spojte jemný hodváb s drsným ľanom. V prírode to tiež nie je čiernobiele. Keď patríte k milovníkom ručných prác, aj tu si prídete na svoje. Na výrobu vankúšikov, prehozov a koberčekov využite kúsky oblečenia, ktoré už nenosíte. Recyklácia sa aj v tomto smere počíta.

Snímka obrazovky o
Foto: Dovido.sk

Priložte ruku k dielu

Starému nábytku tiež môžete dať nový život. Stará stolička, ktorú ste zdedili po babičke, môže slúžiť ako stojan na kvety. Lodný kufor, ktorý ste našli na povale a je vám ľúto ho vyhodiť, použite ako konferenčný stolík. Dajte prečalúniť staré kreslo a vznikne z neho dizajnová dekorácia, ktorú nikto neprehliadne. Doplnky do domácnosti s nádychom histórie tiež majú svoje čaro.

Vysnívané bývanie podľa vašich predstáv

Na to, že sa chcete vydať ekologickou cestou myslite už vtedy, keď sa začnete zaujímať o projekty domov. Jednotlivé prevedenia domov sa od seba líšia. Nechajte si poradiť a dom prispôsobte tak, aby splnil všetky vaše očakávania. Vyberte si typ domu, jeho prevedenie, materiál, z ktorého chcete mať dom postavený a typ vykurovania a vetrania, ktorý v dome preferujete.

Zdroj dovido
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií