Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte veľa starého oblečenia? Upcyklujte ho a ušite si niečo nové

Veľa ľudí má v skriniach veci, ktoré nenosí a ani nosiť nechce. Riešením tohto problému je upcyklácia oblečenia, vďaka ktorej môžete mať štýl a prispejete k záchrane planéty.

Každý rok sa vyrobí a predá veľké množstvo oblečenia. Výpredaje nalákajú na nákup a ľudia bezhlavo nakupujú nové trendy kúsky. Móda sa mení a jej tvorcovia nás presviedčajú o tom, že novinky musíme mať. Skrine sa tak plnia oblečením, ktoré si niekedy neoblečieme celé roky. Ak by ste sa teraz pozreli do svojho šatníka, pravdepodobne by ste tam našli aj nové kúsky s visačkou, ktoré ste na sebe ešte nemali.

Recyklujte, prešívajte, bavte sa

Nie je to nič nové. Tento spôsob úpravy oblečenia poznali aj naše staré mamy a mamy. Zručne menili staré a veľké kusy oblečenia na niečo nové, krásne a zaujímavé, čím vlastne tiež udávali nové trendy. Pod pojmom upcyklácia si môžeme predstaviť použitie už použitého materiálu bez toho, aby sa znehodnotila jeho kvalita a jeho zloženie. Ľudia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť udržateľnej módy a nechcú nakupovať lacné a nekvalitné oblečenie. Radšej investujú do kvality a neuprednostnia kvantitu. V prípade upcyklácie sa jedná o kreatívne prerábanie staršieho, príliš veľkého či malého oblečenia. Módne štýly sa neustále vracajú, takže práve skrine našich mám môžu byť perfektnou inšpiráciou. Ak sa vám zdá obyčajný kúsok fádny, vyšite si nejaký vzor, našite kamienky alebo korálky.

upcyklácia oblečenia
Zdroj: Pixabay.com

Nie je to iba o oblečení

Z dlhých riflí môžu byť krátke, zo starých šiat elegantná sukňa, z rifľovej bundy zasa nová kabelka. Staré oblečenie poskytuje veľa možností, ako si urobiť niečo milé do domácnosti. Tvorba má navyše viacero výhod. Nielenže nemusíte nakupovať niečo nové, ale oddýchnete si a pokojne sa zabavíte aj so svojimi deťmi. Zo starých tričiek môžete vyrábať farebné a hravé náramky, závesné držiaky na kvetináče, koberce či vankúšiky, pekné šatky i náhrdelníky. Z ponožiek sa dajú ušiť milé zvieratká alebo bábky, s ktorými svojim najmenším zahráte krásne divadlo. Dôležité je, aby sa z vecí, ktoré mali skončiť ako textilný odpad, vytvorilo niečo nové s minimálny odpadom.

Inšpirácií je veľa

Ak neviete, ako by ste mohli so starým oblečením naložiť, netreba chodiť pre dobrú radu ďaleko. Na internete nájdete čoraz viac blogerov, influencerov aj obyčajných ľudí, ktorí sa intenzívne zaoberajú filozofiou životného štýlu bez odpadu – zero waste. Delia sa o svoje nápady, tipy a triky, takže krok za krokom sa naučíte prešiť oblečenie, ušiť niečo nové alebo pripraviť veselé hračky pre deti. Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú a určite si spomedzi úžasných nápadov vyberiete nejaký, ktorý zvládnete.

Staré oblečenie nevyhadzujte

Nezaujala vás upcyklácia oblečenia, ale neviete, čo s ním? Určite ho nevyhadzujte do koša. Môže s ním urobiť mnoho dobrých skutkov. Zistite si, či vo vašom meste nie je charita alebo azylový dom. Sú to miesta, kde je oblečenie potrebné celoročne, delí sa bezdomovcom a ľuďom v núdzi, ktorí ho naozaj veľmi potrebujú. Ak chcete niektoré pekné kúsky speňažiť, predajte ich do second handu, kde ich môžu objaviť iní ľudia. To, čo je pre vás odpad, môže byť pre iných poklad.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií