Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vegánstvo dokáže zachrániť planétu. Tvrdí to nová štúdia

Podľa novej štúdie môže zachrániť planétu práve vegánstvo. Konzumácia vegánskej stravy môže byť riešenie na zníženie negatívneho vplyvu človeka na životné prostredie.

Vedci, dobrovoľníci i odborníci hľadajú spôsoby, ako zachrániť našu planétu. Klimatické zmeny sú čoraz horšie, a preto sa robia rôzne štúdie. Vedci z Oxfordskej univerzity zistili, že vynechanie mäsa a mliečnych výrobkov zo stravy môže znížiť uhlíkovú stopu jednotlivca z potravín až o 73 percent. Tento krok by viedol nielen k výraznému poklesu emisií skleníkových plynov, ale nezaberala by sa nová pôda pre chov zvierat. Štúdia ukazuje, že zachrániť planétu môže každý človek, ktorý sa rozhodne pre vegánstvo.

Ľudia zjedia veľa mäsa

Nová štúdia bola publikovaná v časopise Science a je jednou z najkomplexnejších analýz škodlivých účinkov, ktoré môže mať poľnohospodárstvo na životné prostredie. Zahrnula údaje o takmer 40 000 farmách v 119 krajinách. Zistenia ukazujú, že produkcia mäsa a mliečnych výrobkov je zodpovedná za 60 percent emisií skleníkových plynov v poľnohospodárstve. Vedúci autor štúdie, Joseph Poore, povedal, že vegánska strava je pravdepodobne jediným a najlepším spôsobom, ako znížiť svoj vplyv na planétu Zem. Myslel nielen na skleníkové plyny, ale na globálne otepľovanie, využívanie pôdy a využívanie vody. Zachrániť planétu to pomôže viac ako elektrické auto alebo zníženie počtu letov.

Je dôležité, aké potraviny si vyberáme

Výskum sa tiež zaoberal rôznymi technikami používanými na výrobu rovnakých potravín a zistil veľké rozdiely z hľadiska vplyvov na životné prostredie. Hovädzí dobytok chovaný na prírodných pastvinách využíval 50-krát menej pôdy ako chovaný na odlesnenej pôde. Joseph Poore tiež vysvetlil, že aj výrobné postupy, ktoré sa dnes považujú za trvalo udržateľné, môžu predstavovať ekologické problémy. Príkladom je napríklad chov sladkovodných rýb a hovädzie mäso kŕmené trávou.

Autor tvrdí, že premena trávy na mäso je ako premena uhlia na energiu a ohrozuje životné prostredie. Aj on prestal konzumovať živočíšne produkty a snaží sa ísť ľuďom okolo seba príkladom. Ako sám hovorí, zachrániť planétu môžeme ľahko: stačí si vybrať vegánstvo. Otázne však je, či by sme to dokázali.

Zdroj independent
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií