Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Do roku 2050 sa v Severnom ľadovom oceáne rozpustí všetok ľad

Pesimistická štúdia predpokladá, že do roku 2050 ľadovec v Severnom ľadovom oceáne počas leta úplne zmizne.

Ľadovec v severnom ľadovom oceáne v zime rastie, v lete sa naopak topí a zmenšuje. Podľa znepokojujúcej štúdie, ktorú zverejnili nemeckí vedci, je možné, že do roku 2050 sa ľadovec v lete úplne stratí. Tento scenár nastane, aj keď štáty dodržia ciele Parížskej klimatickej dohody. Jediný spôsob, ako tomuto katastrofickému scenáru zabrániť, je drasticky znížiť produkciu emisií.

Parížska dohoda nestačí

Tím klimatológa Dirka Notza z Berlínskej univerzity modeloval rôzne situácie, pracoval s rôznym množstvom CO2 a iných skleníkových plynov. Tím vytvoril až 40 počítačových modelov, ktoré ukazujú, aký vplyv má rozdielne množstvo emisií na ľad pri Severnom póle. Zistili, že aj keď ľudstvo obmedzí produkciu skleníkových plynov, a dodrží Parížsku klimatickú dohodu, ľadovec sa v lete roztopí. Udeje sa to ešte pre rokom 2050.

Ak sa nám aj podarí udržať otepľovanie planéty pod úrovňou  2 °C, ešte pred rokom 2050 prídu letá, keď sa laďovec v Severnom ľadovom mori úplne roztopí. Ak sa nám podarí zredukovať emisie rapídne, ľadovec sa roztopí v lete len občas. Ak však budú emisie vyššie, ľadovec zmizne počas väčšiny liet a takisto počas zimy. To by pre planétu bola katastrofa.

Dôsledky budú desivé

Roztopenie takej masy ľadu spôsobí zvýšenie hladiny mora, v mnohých krajinách dôjde k záplavám. Ľadovce sú takisto domovom polárnych medveďov a tuleňov. Ak v lete zmiznú, tieto zvieratá stratia miesto na život. Už dnes sú tieto zvieratá ohrozené. Hladujú, pretože strácajú svoje loviská.

Ľadovec sa neustále stráca

V roku 1979 začali vedci pomocou satelitu mapovať veľkosť ľadovca v Severnom ľadovom oceáne. Za ten čas stratil ľadovec 40 % svojej plochy a 70 % svojho objemu. To z neho robí najväčší a najviditeľnejší dôkaz globálneho otepľovania. Na miestach, kde bol kedysi ľad, ostáva len tmavá voda, ktorá dokáže absorbovať viac tepla, a tým sa teplota mora zvyšuje. Toto otepľovanie môže za extrémne výkyvy počasia, ktorým ľudstvo v posledných rokoch často čelí.

Výsledky štúdie prekvapili aj samotných vedcov. Dokázali však zásadnú vec. Znižovanie produkcie skleníkových plynov je momentálne pre nás otázkou života a smrti.

Zdroj Agupubs
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií