Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako šetriť v modernej domácnosti s inteligentnými zariadeniami

V súčasnosti sa stretávame s rastúcim trendom zavádzania inteligentných zariadení do domácností. Používanie robotických vysávačov a ďalších automatických spotrebičov už preto nie je nič výnimočné. Ich veľkou výhodou je okrem poskytnutého komfortu aj ekonomická stránka. V článku si povieme o tom, ako dokážete s inteligentnými zariadeniami ušetriť.

Benefity inteligentných zariadení

Prínos inteligentných zariadení, a to aj napriek ich počiatočnej vyššej investícii, je nesporný. Uľahčujú nám život a pomáhajú s mnohými bežnými či otravnými činnosťami. Vďaka nim tak máme viac času na seba a svoje záľuby.

Medzi najpoužívanejšie z nich patria jednoznačne smartfóny. V súvislosti s ďalšími inteligentnými zariadeniami sa používajú aj ako diaľkové ovládanie a informačné centrum, a to prostredníctvom mobilnej aplikácie. Veľmi populárne sú tiež robotické vysávače, inteligentné žiarovky či inteligentné termostaty.

Pokiaľ si zriadite modernú inteligentnú domácnosť, získate tým aj nasledovné benefity:

  • zdravú domácnosť,
  • bezpečnosť pred vonkajšími hrozbami (napríklad zlodejmi, požiarmi…),
  • čisté priestory bez námahy,
  • výraznú úsporu energií (elektrina, voda),
  • viac času na oddych a zábavu.

Vedeli ste, že…

… vo využívaní inteligentných meračov a spotrebičov vo firmách bolo Slovensko v roku 2021 tesne pod priemerom EÚ? Stále sme však na tom boli lepšie, ako napríklad Francúzsko, Španielsko či Grécko.

 

Kde sa dá ušetriť najviac?

Inteligentné zariadenia v domácnosti vám okrem zvýšeného komfortu dokážu aj výrazne ušetriť peniaze. Aké sú základné technológie, ktoré vám v šetrení pomôžu? Sú to predovšetkým také, ktoré vám šetria peniaze v oblastiach, kde sa míňa v rámci domáceho rozpočtu najviac.

Podľa mnohých odborníkov až štvrtinu všetkých poplatkov za energie majú na svedomí zbytočne zapnuté svetlá.

Inteligentná technológia v tomto prípade využíva najmä detektory pohybu, ktoré umožnia zapnúť svetlo iba v prípade, že sa budete v danej miestnosti pohybovať. Samozrejmou súčasťou tejto technológie je inštalácia inteligentných zásuvkových zástrčiek.

Ich veľkou prednosťou je tiež to, že vďaka nim môžete bez väčšej námahy sledovať vzorce spotreby energie. Dajú sa ovládať hlasom alebo aplikáciou, pričom dokážu spolupracovať s Amazon Alexa Echo či s Google Assistant.

Súčasťou bezdrôtového osvetľovacieho systému sú aj inteligentné LED žiarovky. Farebné osvetlenie alebo osvetlenie podľa nálady tak môžete ovládať povelom – prostredníctvom hlasového asistenta.

Veľmi dobrým pomocníkom sú aj stmievače osvetlenia, ktoré dokážu znížiť výkon aj na diaľku.

Medzi ďalšie dôležité inteligentné zariadenia každej modernej domácnosti patria regulátory teploty a ovládanie spotrebičov na diaľku.

reprak cerveny
Zdroj: Unsplash.com

 

Regulátory teploty

Regulátory teploty fungujú na podobnom princípe ako inteligentné osvetlenie. Dokážu identifikovať pohyb alebo prítomnosť osôb. Dôležitým aspektom ale je, že sa dokážu naprogramovať na konkrétny čas, kedy majú nastaviť požadovanú teplotu.

Vďaka vypínaniu kúrenia alebo klimatizácie počas vašej neprítomnosti vám aj tento systém dokáže výrazne ušetriť peniaze. Bonusom je, že keď sa vrátite domov, bude vás čakať príjemne vyhriate prostredie.

Inteligentné vykurovanie zahŕňa vo všeobecnosti termostaty, inteligentné žalúzie a rolety. Na inštaláciu napríklad radiátorového termostatu budete potrebovať:

  • Stiahnuť a otvoriť aplikáciu výrobcu – mobilná aplikácia výrobcu termostatu slúži na bezdrôtové ovládanie radiátorového termostatu.
  • Demontovať existujúcu termostatickú hlavicu – postup závisí od výrobcu a typu ohrievača. Väčšinou ide o otočenie vykurovacieho ventilu.
  • Inštalovať inteligentný termostat – pripevniť novú hlavu skrutky a nainštalovať termostat. Pomôžu vám pokyny v aplikácii.

K tomu všetkému je zaujímavým bonusom napríklad aj funkcia otvorenia okna. Inteligentný termostat totiž dokáže sám spozorovať, kedy je okno v miestnosti otvorené a automaticky vypnúť kúrenie.

TIP

V prípade, že vám chýbajú financie na dofinancovanie modernej domácnosti s inteligentnými zariadeniami, môžete využiť okamžite dostupnú pôžičku. Pred žiadosťou o pôžičku si dôkladne porovnajte ponuky.

 

Inteligentné spotrebiče

Inteligentné spotrebiče vám dokážu pomôcť aj ohľadom komfortu a bezpečnosti. V súčasnosti sú veľkým trendom najmä robotické vysávače, ktoré sa začínajú používať čoraz častejšie. Môžete ich ovládať aj na diaľku, pričom z práce prídete domov do čistučkého bytu.

Užívať si pohodlie a komfort už môžete aj v kúpeľni. Inteligentný domáci wellness vám dokáže bez problémov pripraviť ideálny kúpeľ, a to presne načas. Aj v tomto prípade sa šetria peniaze, pretože inteligentný spotrebič prostredníctvom senzorov presne vie, koľko vody treba.

Pokiaľ sa venujete záhradkárstvu, určite oceníte inteligentné závlahové zariadenia, ktoré si môžete nastaviť presne načas a s rôznym výkonom a prietokom vody.

Čo sa týka bezpečnosti, obľúbené sú najmä monitorovanie stavu dverí a okien, automatické uzamykanie či aktivácia alarmov. Patrí tu aj monitorovanie pohybu v okolí a vo vnútri domu prostredníctvom kamier. Veď šetriť peniaze sa dá aj zabránením krádeži.

Zo zdravotného hľadiska vám pomôžu napríklad inteligentné detektory CO2 – v kombinácii so snímačmi teploty a vlhkosti. Dokážu automaticky spustiť výmenu vzduchu v miestnosti pred spaním či po prebudení. Niet nad zdravý a kvalitný spánok.

robot
Zdroj: Pixabay.com

Záver

Šetrenie sa v súčasnosti stáva témou číslo jeden v mnohých domácnostiach. Aj napriek počiatočným nákladom vám v tom dokážu pomôcť inteligentné zariadenia, a to najmä v súvislosti s osvetlením a vykurovaním.

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií