Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ohavný čin na zvierati, enviropolícia rozbehla trestné stíhanie vo veci týrania psa

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti.

16.7.2023 (SITA.sk) – Vyšetrovateľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci prečinu týrania zvierat v súvislosti s tým, že zatiaľ neznámy páchateľ tento týždeň na dvore rodinného domu v obci Mašková v lučenskom okrese, doposiaľ bližšie neidentifikovaným predmetom udieral do oblasti hlavy ročnú sučku kríženca nemeckého ovčiaka.

Zviera utrpelo vážne zranenia

Ako informovala hovorkyňa policajného prezídia Zuzana Hrabovská, svojím konaním páchateľ zvieraťu spôsobil vážne zranenia, čím konal v rozpore so zákonom o veterinárnej starostlivosti.

Enviropolícia začala 11. júla v tejto veci trestné stíhanie vykonaním obhliadky miesta činu, pri ktorej boli zaistené viaceré stopy. Tie sú predmetom znaleckého skúmania,“ povedala hovorkyňa s tým, že napadnutý pes bol veterinárne ošetrený.

„Polícia intenzívne na prípade pracuje a zabezpečuje dôkazy na zistenie páchateľa,“ doplnila Hrabovská.

Ide o trestný čin

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti.

„V prípade, že osoba týra zviera, hoci bola za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutá alebo za taký čin bola v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdená alebo týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo utýra zviera, je takéto konanie považované za trestný čin a môže byť potrestaná odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky,“ zdôraznila polícia.

Zároveň doplnila, že odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha takýto čin na viacerých zvieratách, alebo verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti alebo na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo závažnejším spôsobom konania.

Viac k témam: Envirokriminalita, Krimi, Trestné stíhanie, Týranie zvierat
Zdroj: SITA.sk – Ohavný čin na zvierati, enviropolícia rozbehla trestné stíhanie vo veci týrania psa © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií