Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podnikateľ Suchoba dostal za podplácanie peňažný trest, skutok sa týkal desaťtisícovej čiastky pre Makóa (foto)

Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste.

6.5.2024 (SITA.sk) – Podnikateľ Michal Suchoba dostal za prečin podplácania peňažný trest 90-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd v Pezinku v pondelok schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom.

Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd obvinenému uložil aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere šesť mesiacov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že v zmysle trestného zákona zaplatená suma peňažného trestu pripadá štátu.

Rozhodnutie súdu je právoplatné,“ doplnila. Skutok sa týkal odovzdania čiastky 70-tisíc eur bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Podnikateľ Michal Suchoba na verejnom zasadnutí v kauze Mýtnik (fotografie)

Podnikateľ, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch, vypovedal ako svedok v kauze Mýtnik. Jeho spoločnosť Allexis dodala pre finančnú správu systém Alladin – colná a daňová kontrola, ktorý mal automatizovať výkon kontroly colníkov, daňových kontrolórov v rámci miestneho zisťovania. Suchoba bol pôvodne obvinený v rámci kauzy Mýtnik, začal však spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

V novembri 2022 v kauze pred súdom vypovedal mimo iného o tom, že prostredníctvom obžalovaného podnikateľa Miroslava Slahučku si bývalý minister financií Peter Kažimír od neho v súvislosti so zavádzaním informačných systémov vypýtal províziu päť percent, ale nakoniec súhlasil so sumou 150-tisíc eur. Popísal aj stretnutia s obžalovaným bývalým štátnym tajomníkom rezortu financií Radkom Kurucom, kde mu na druhom stretnutí doniesol 60-tisíc eur v krabici od vína.

Prešli sme si celú situáciu, aby sa eKasa presadila, aby sme presvedčili Kažimíra a podobne,“ doplnil Suchoba, ktorý tiež popísal založenie skupiny firiem Allexis v zahraničí obžalovaným Martinom Bahledom. Svedok popísal aj odovzdávanie peňazí obžalovanému Jozefovi Brhelovi staršiemu.

Suchoba figuroval aj v prípade bývalých úradníčok finančnej správy Denisy Židovej a Kornélie Černej. Konkrétne podľa neprávoplatného rozsudku Špecializovaného trestného súdu prijala Denisa Židová od podnikateľa prostredníctvom bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho sumu 30-tisíc eur a Kornélia Černá 20-tisíc eur.

Viac k témam: Kauza Mýtnik, Podplácanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Podnikateľ Suchoba dostal za podplácanie peňažný trest, skutok sa týkal desaťtisícovej čiastky pre Makóa (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií