fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podnikateľský sektor by sa mohol počas energetickej krízy dostať ľahšie k investičnej pomoci, ministerstvo zmierňuje niektoré podmienky

Nejde pritom o nové riešenie, obdobne reagoval aj v prípade pandémie COVID-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.10.2022 (Webnoviny.sk) – Štát chce pre energetickú krízu dočasne zmierniť niektoré podmienky a povinnosti investorov, ktorí získali investičnú pomoc. Rovnako plánuje postupovať aj v prípade nových investícií, kedy sa firmy o pomoc ešte len uchádzajú alebo budú uchádzať.

Regionálna investičná pomoc

Vyplýva to z návrhu novely zákona o regionálnej investičnej pomoci, ktorú Ministerstvo hospodárstva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Nejde pritom o nové riešenie, obdobne štát reagoval aj v prípade pandémie COVID-19. Zmeny by mali platiť od apríla budúceho roku.

„Návrh zákona reaguje na pretrvávajúcu energetickú krízu a jej negatívne dôsledky, ktoré zasiahli aj podnikateľský sektor. V rámci podnikateľského sektora boli a v najbližšej budúcnosti ďalej budú zásadným spôsobom ovplyvnené aj tie podnikateľské subjekty, ktoré sú prijímateľmi regionálnej investičnej pomoci. Pri tejto skupine subjektov energetická kríza naviac priamo ovplyvnila ich schopnosť plniť povinnosti a podmienky na poskytnutie regionálnej investičnej pomoci vyplývajúce z rozhodnutí o poskytnutí, respektíve o schválení investičnej pomoci,” objasňuje v predkladacej správe rezort.

Rušenie už schválených investícií

Porušenie podmienok a povinností by pritom mohlo viesť až k rušeniu rozhodnutí o poskytnutí a rozhodnutí o schválení investičnej pomoci. Hromadné rušenie inak riadne realizovaných investícií by podľa ministerstva bolo neželaným javom.

Prečítajte si tiež:
Projekt Valaliky Industrial Park pri Košiciach napreduje podľa plánu a aktuálne zriaďuje stavenisko

„Ambíciou návrhu nie je poskytnúť prijímateľom investičnej pomoci podporu nad rámec iných opatrení vlády prijatých, alebo plánovaných v súvislosti s energetickou krízou. Zameriava sa výlučne na zmiernenie niektorých podmienok na poskytnutie regionálnej investičnej pomoci a súvisiacich povinností z hmotného a časového hľadiska a v druhom rade má za cieľ motivovať podnikateľov k realizácii nových investícií,” dopĺňa rezort.

Zákon o dani z príjmov

Vzhľadom na to, že počas trvania energetickej krízy sa predpokladá aj zníženie príjmov právnických osôb, súčasťou predkladaných legislatívnych zmien je aj návrh novely zákona o dani z príjmov.

V tomto prípade sa úpravy týkajú uplatňovania úľavy na dani z príjmov. Dočasne sa mení spôsob výpočtu úľavy na dani z príjmov, keď sa vypúšťa koeficient 0,5, ktorým sa násobí základ dane a predlžuje sa obdobie, počas ktorého si prijímateľ regionálnej investičnej pomoci môže uplatňovať úľavu na dani z príjmov.

Viac k témam: energetická kríza, Investície
Zdroj: Webnoviny.sk – Podnikateľský sektor by sa mohol počas energetickej krízy dostať ľahšie k investičnej pomoci, ministerstvo zmierňuje niektoré podmienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Akvaparky sa pridali k hotelom a reštauráciám, vyzývajú vládu na zavedenie nižšej sadzby DPH v cestovnom ruchu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií