fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom pokračovalo, nestihli však vypočuť všetkých svedkov

Hlavné pojednávanie má pokračovať 10. novembra.

Máte tip? napíšte nám mailom

9.9.2022 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v piatok pokračovalo hlavné pojednávanie v trestnej veci, v ktorej je bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik obžalovaný zo zločinu prijímania úplatku a Peter Kočš z prečinu podplácania.

Na dnešnom hlavnom pojednávaní bol prítomný len obžalovaný Dušan K., súd voči druhému obžalovanému koná ako proti ušlému. Pred súdom vypovedal jeden svedok, ktorého výsluch prerušili, ďalší dvaja predvolaní svedkovia dnes vypočutí byť nestihli a budú súdom predvolaní opätovne. Hlavné pojednávanie bude pokračovať 10. novembra,” uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil Dušana Kováčika sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.

Oslobodenie šéfa takáčovcov

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája tohto roku Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Prečítajte si tiež:
Čo hovoria europoslanci na možný vstup Ukrajiny do EÚ? Potrebné sú vraj jasné signály, plán i racionálnosť

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.

Založenie zločineckej skupiny

Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Viac k témam: Podplácanie, Špeciálny prokurátor, Súdny proces, Takáčovci, Úplatky, Zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom pokračovalo, nestihli však vypočuť všetkých svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií