Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci predložili novelu zákona, ktorá by mala zakázať chov zvierat na kožušiny

Chov zvierat na kožušiny by sa na Slovensku konečne mohol zakázať. Poslanci Národnej rady v stredu posunuli do druhého čítania novelu zákona. 

Tento týždeň požadovali poslanci Národnej rady sprísnenie zákona o interupciách. Ani jeden zo štyroch návrhov neprešiel. V stredu sa stretli opäť. Tentokrát však riešili chov zvierat na kožušinu. 

Chov na kožušinu by sa mal zastaviť 

Poslankyňa SNS Eva Antošová predložila návrh, podľa ktorého by mal byť chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky zakázaný na účely získania ich kožušín. Zákaz by sa podľa jej návrhu netýkal len drobnochovateľov. Portál aktuality.sk informoval, že výnimkou v zákaze by bol chov a usmrtenie králikov, pokiaľ sú ich kožušiny využité na osobnú spotrebu chovateľa a jemu blízkych osôb.

Poslankyňa Antošová navrhuje aj trojročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat pre kožušiny.

„Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali,“ doplnila poslankyňa.

Zákaz by sa mal týkať aj chovu fretiek. Zdroj: Pixabay.com

Trojročné prechodné obdobie považuje 54- ročná poslankyňa za dostatočne primerané. Podľa jej slov nejde o veľké množstvo chovov, no ide o očakávanú zmenu.

Aj iné členské krajiny Európskej únie urobili nedávno zmeny v legislatíve na tému chov zvierat pre kožušinu. Eva Antošová reaguje predovšetkým na vyjadrenia veľkých módnych značiek o ukončení predaja produktov, ktoré kožušiny obsahujú.

Zákaz podporuje aj minister životného prostredia 

Začiatkom septembra podporil zákaz veľkochovu zvierat na kožušiny aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Informoval o tom aj na sociálnej sieti. 

„Plne podporujem zákaz veľkochovu zvierat výlučne na kožušiny. Na týchto farmách neraz zvieratá trpia v nehumánnych podmienkach. Dnes som sa stretol s iniciátormi kampane a petície proti kožušinovému veľkochovu na Slovensku. Zástupcom Humánneho pokroku som jasne zadeklaroval svoju osobnú podporu, je to dobrá vec,“ napísal László Sólymos.

Aktivisti žiadali zastavenie chovu na jedinej slovenskej farme s norkami. Podpísalo ju viac než 75-tisíc ľudí.

Humánny pokrok, združenie pre rozvoj ľudskosti a a udržateľnosti zozbieralo viaceré údaje. Podľa nich spotrebuje kožušinový priemysel až 100 miliónov zvierat ročne. Ich kožušiny sa neskôr stávajú materiálom najmä v módnom priemysle. Používajú ich na výrobu kabátov, či doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice.

Kožušina zo zvierat. Zdroj: Pixabay.com

Spôsob usmrtenia zvierat je však mnohokrát priveľmi drastický. Aby sa ich kožušina zachovala v najlepšej kvalite, zvieratá sú zabíjané plynom, elektrickým prúdom,  a to tyčou cez konečník alebo aj zlomením väzov. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek. 

Zdroj: aktuality.sk, pravda.sk

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií