fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Potrebujem certifikát, keď len prechádzam cez červený okres?

Pripravili sme pre vás zoznam najčastejších otázok k druhému kolu plošného testovania.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak len prechádzate cez červený okres, nemusíte mať certifikát. V momente ak vystúpite z auta/autobusu alebo vlaku a budete čokoľvek robiť, musíte mať so sebou certifikát z druhého plošného testovania, informoval o tom Igor Matovič.

Kde bude prebiehať druhé kolo testovania?

Vďaka prvému kolu testovania sa podarilo zachytiť veľké množstvo infikovaných ľudí, ale mnohých infikovaných antigénové testy neodhalili kvôli ich nižšej citlivosti.

Preto je plánované aj druhé kolo plošného testovania. Presný počet odberných miest bude uverejnený na stránke www.somzodpovedny.sk

Zoznam testovaných okresov: 

Regionálne veliteľstvá Okresy
Malacky Senica
Skalica
Martin Dolný Kubín
Martin
Námestovo
Turčianske Teplice
Michalovce Humenné
Medzilaborce
Michalovce
Snina
Sobrance
Vranov nad Topľou
Prešov Bardejov
Kežmarok
Levoča
Poprad
Prešov
Sabinov
Stará Ľubovňa
Stropkov
Svidník
Rožňava Gelnica
Spišská Nová Ves
Ružomberok Liptovský Mikuláš
Ružomberok
Tvrdošín
Sereď Dunajská Streda
Topoľčany Partizánske
Prievidza
Topoľčany
Trenčín Bánovce nad Bebravou
Ilava
Myjava
Nové Mesto n/V
Považská Bystrica
Púchov
Trenčín
Zvolen Banská Bystrica
Brezno
Detva
Zvolen
Žilina Bytča
Čadca
Kysucké Nové Mesto
Žilina
SPOLU 45 okresov

Kto sa musí zúčastniť druhého kola plošného testovania?

Druhé kolo testovania je určené pre ľudí (okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR) nad 10 rokov, ktorí sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac a tiež pre ľudí, ktorí potrebujú navštíviť tieto okresy v termíne od 9. do 14. novembra 2020. Takže, ak ste síce zo zeleného okresu, ale pracujete v červenom, testovania sa musíte zúčastniť.

Prečítajte si tiež:
Farár z obce v okrese Hlohovec o 4:00 zorganizoval omšu. Ľudí volal cez Facebook

Kedy sa uskutoční druhé kolo testovania?

Druhé kolo plošného testovania sa bude konať počas tohto víkendu 7. a 8. novembra 2020.

Testovanie bude prebiehať od 8:00 do 20:00.

Pre tzv. červené okresy naplánovaných na sobotu 2 805 odberových miest a 2 715 tímov. V nedeľu by sa testovanie malo realizovať v 2 751 odberových miestach a zabezpečiť by ho malo 2 683 odberových tímov.

 

druhé kolo plošného testovania
Zoznam testovaných okresov

Ako sa vyhnúť čakaniu v radoch?

Ozbrojené sily SR plánujú testovať na rovnakých odberných miestach, ako v rámci prvého kola celoplošného testovania. Totožné by mali byť aj odberné tímy. Pre verejnosť budú odberové miesta prístupné od 08.00 h do 20.00 h. Aj na základe predchádzajúcich skúseností neodporúčame čakať hneď v sobotu ráno pred testovaním v radoch, ale prísť na testovanie cez deň podľa aktuálnej situácie na jednotlivých odberných miestach.

Aktuálnu situáciu si tiež môžete pozrieť aj na Facebooku jednotlivých miest, kde starostovia a primátori miest a obcí zverejňujú aktuálne informácie o čakaní, niektoré obce majú dokonca aj kameru, kde si online môžete pozrieť koľko ľudí čaká na testovanie.

Prečítajte si tiež:
Pribudlo ďalších 47 pacientov s ochorením COVID-19. Najviac z týchto okresov

Okrem plánovaných odberných miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberové miesta v okresoch, ktoré hraničia s tzv. červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv. V tomto prípade štát poskytne pre odberové miesta nad rámec plánu antigénové testy, certifikáty a dokumentáciu, ako aj personál z radov ozbrojených síl a policajného zboru.

Nebol som na prvom kole plošného testovania, môžem ísť na druhé kolo?

Áno, môžete. Úrad vlády dnes ozrejmil, že vzhľadom na aktuálny počet infikovaných, účasť na druhom kole plošného testovania spadá pod výnimku zo zákazu vychádzania pre osobu „za účelom neodkladného lekárskeho vyšetrenia“.

Ak sa ku vám dostali zmätočné odpovede na túto otázku, ministerstvo zdravotníctva sa ospravedlňuje.

Mám veľkú firmu, môžem si otestovať zamestnancov vo vlastnej réžii?

Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii budú môcť opäť aj firmy nad 4 000 zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4 000 osôb. Túto možnosť využije 10 firiem.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií