Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Narodili sme sa ako bežci, stačí chcieť. Tu sú dôvody prečo

Ľudia sú stvorení pre beh. Ako nájsť motiváciu a získať si techniku k správnemu behu?

Existujú štatistiky, ktoré tvrdia, že 65 % až 80 % bežcov sa zraní pred tým, než prejde cez cieľovú čiaru. Sú kroky, ktoré môžeme podniknúť pre to, aby sme sa pred zraneniami ochránili a vyhli sa tak sklamaniu z vlastného neúspechu.

Ako vytrvať v behu?

  1. Začnite s primeranou dĺžkou trate. Vyberte si takú, ktorá pre vás svojím množstvom kilometrov nebude demotivujúca, no ani prikrátka. Dĺžku by ste mali každý týždeň postupne predlžovať, no maximálne len o 10 %. Nezabudnite, že k úrazom dochádza najčastejšie vtedy, ak sa snažíte ubehnúť viac, než ste schopní.
  2. Netrénujte len výdrž na dĺžku, ale aj svoju rýchlosť. Intervalový tréning vám pomôže získať potrebnú rýchlosť. Do tréningu určite zaraďte aj beh do kopca. Zo začiatku to možno bude ťažšie, no získate vďaka nemu poriadnu výdrž.
  3. Pred, počas a aj po skončení behu si urobte strečing. Je dôležité ponaťahovať si aj nohy, pretože počas behu majú svaly tendenciu stiahnuť sa. Napínanie ich uvoľňuje a vráti do normálu. Nezabudnite si ponaťahovať aj chrbát a ruky, čo pomôže dobrej cirkulácii krvi aj ochladeniu tela.
  4. Dodržujte pitný režim. Ak ste smädný počas behu, pite ju len po dúškoch, alebo si ňou iba vypláchnite ústa. Je veľmi lákavé poriadne sa napiť, no veľké množstvo vody v bruchu spraví beh kvôli žblnkotaniu v ňom nepohodlným a dostaviť sa môžu aj kŕče. Ak nepijete vodu počas behu, uistite sa, že ju vypijete pred a po ňom.
  5. Snažte sa byť lepší, než ste boli včera. Neporovnávajte svoj čas či dĺžku trate s inými ľuďmi, najmä ak ste začiatočník. Takýto spôsob myslenia vie byť často veľmi demotivujúci nielen vo vašej bežeckej činnosti, ale aj v každodennom živote.
  6. Nezabúdajte na oddychové dni. Dni bez behu nechajú vaše svaly zotaviť sa z tréningu a pomáhajú predchádzať duševnému vyhoreniu. Najväčším nepriateľom každého maratónca je zranenie a najlepšia ochrana pred zranením je odpočinok. Ak aj napriek tomu máte chuť urobiť niečo aktívne, choďte si zabicyklovať, zaplávať, zdvíhajte činky alebo zájdite na turistiku.
  7. Ak sa chystáte na maratón, tak týždeň až dva pred maratónom znížte rýchlosť behu aj dĺžky svojich tratí. Tým docielite to, že vaše telo nebude v deň pretekov vyčerpané.
ako správne behať
Zdroj: unsplash.com/Maarten Van Den Heuvel

Prečo vôbec začať?

Obezita nie je chybou krásy. Je to chronické ochorenie, ktoré so sebou prináša vážne zdravotné následky, ktoré patria do rúk lekára. Obezita ide ruka v ruke s pridruženými ochoreniami, a tak vedie k predčasnému úmrtiu. Dá sa jej aj predchádzať a hlavným kľúčom k prevencii je zmena jej vnímania z estetickej chyby na vážne a nebezpečné ochorenie.

Údaje neklamú

  • V Európskej únii dochádza približne k 2,8 miliónom úmrtí ročne v dôsledku príčin, ktoré súvisia s nadváhou a obezitou.
  • Podľa štúdie EHES (European Health Examiination Survey) 7 z desiatich slovenských mužov vo veku od 18 do 64 rokov a 6 z 10 slovenských žien rovnakého veku má nadváhu alebo obezitu.
  • Jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien má obezitu druhého stupňa a tretí stupeň obezity má viac ako 1 % slovenskej dospelej populácie.
  • Podľa projektu HBSC (Health Behaviour in School-aged Children Survey) malo v roku 2009 a 2010 nadváhu a obezitu 29 % chlapcov a 13 % dievčat vo veku 11 rokov, 28 % chlapcov a 10 % dievčat vo veku 13 rokov a 18 % chlapcov a 8 % dievčat vo veku 15 rokov.
  • Podľa prác slovenských pediatrov 32,5 % obéznych detí má prítomný metabolický syndróm, teda výskyt viacerých kardiovaskulárnych rizikových faktorov.
ako správne behať
Zdroj: unsplash.com/Tomasz Wozniak

Ide to aj bez topánok

V Mexiku existuje kmeň s názvom Tarahumara Indians. Od roku 1600 žijú stále rovnakým spôsobom života. Čo je ich tajomstvo? 70- a 80-roční členovia kmeňa pravidelne behávajú 100- až 150-kilometrové trate, a to úplne bosí. Nepoznajú problémy ako rakovina, srdcové ochorenia, zvýšený cholesterol, zločiny, násilie, klinickú depresiu či vojnu. Spočíva tajomstvo ich pokojného života práve v tom, že nepoužívajú topánky?

V roku 1960 vyhral zlato na Olympijských hrách v Ríme prvý Afričan. Abebe Bikila bol etiópsky maratónsky bežec a zabehol 42 kilometrov bez obuvi. Daniel Lieberman, profesor ľudskej evolučnej biológie na Harvardskej univerzite, vysvetľuje: „Pri pristávaní na strednej alebo prednej časti nohy nemajú bosí bežci takmer žiadne úrazy kvôli tvrdým nárazom.“

ako správne behať
Zdroj: unsplash/Nick Scheerbart

Výskum hovorí jednoznačne

Pri porovnaní bežcov zo Spojených štátov a Kene sa výskumníci pozreli na beh troch skupín ľudí: bosých bežcov, bežcov s topánkami a tých, ktorí v minulosti bežali obutí, no topánky už odložili na policu. Zistilo sa, že obutí bežci si spôsobia zranenie približne 1600-krát za kilometer, pretože váhu svojho tela kladú na pätu. Bosí bežci si ju rozložia na stred chodila a jeho špičku. To je výhoda, ktorú žiadne bežecké topánky nevedia zaručiť.

Tvrdí sa, že my ľudia sme stvorení pre beh, pretože ako jediní na svete dokážeme behať vytrvalo aj počas teplého dňa. To zvieratá nedokážu, a preto ich vieme po nejakom čase dobehnúť. Zhodiť topánky znamená zhodiť zo seba stres. „Behával som dlhé roky a stále sa mi stal nejaký úraz. Odkedy však bežím bosý, ešte som si neublížil,“ hovorí pre ted.com Christopher McDougall.

Zdroj: bezeckaskola.cz, rei.comscienceillustrated.com.auscientificamerican.comwww.youtube.combminaroda.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií