Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pred 75 rokmi oslobodili Osvienčim: Na mieste smrti sa stretlo 200 bývalých väzňov

Dnes si svet pripomína 75. výročie oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. 

Hrôzy minulosti si treba pripomínať, aby sa už nikdy nestali. Alebo, aby sa už nikdy viac nestalo, že mladý gymnazista poprie holokaust pred ženou, ktorá ho prežila.

Výročie oslobodenia si pripomínajú na mieste tragédie

Návštevu koncentračného tábora v Osvienčime zrejme zažila väčšina študentov vrámci školskej exkurzie. Koncentračný tábor v susednom Poľsku však určite patrí medzi miesta, ktoré stačí vidieť raz. Ešte stále, aj po 75 rokoch niektorí ľudia priznávajú, že v okolí tábora cítiť akýsi zvláštny vzduch. Bodaj by aj nie. Podľa odhadov historikov v ňom prišlo o život 1,2 – 1,6 milióna ľudí. Väčšinu obetí koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau tvorili ľudia židovského pôvodu. 

https://www.instagram.com/p/B7jUfMSqW_L/

Práve dnes sa preto na mieste tábora stretli politickí predstavitelia 50 krajín sveta a 200 väzňov, ktorým sa podarilo zachrániť. Výročie oslobodenia je smutnou pripomienkou mnohých hrôz minulosti. 

Zástupca riaditeľa SNM – Múzea židovskej kultúry – Michal Vaněk uviedol, že Auschwitz je symbolom, ktorý predstavuje, kam až spoločnosť môže zájsť, ak sa zabudne na zdravý úsudok, hodnoty ako ľudskosť, solidarita či schopnosť držať sa týchto hodnôt napriek útlaku.

https://www.instagram.com/p/Bz29yInoBww/

V tábore našlo smrť viac ako milión ľudí

„Prostredníctvom Múzea holokaustu v Seredi sme v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry a Ruským výskumným a vzdelávacím centrom holokaustu pri tejto príležitosti pripravili výstavu: HOLOKAUST: LIKVIDÁCIA, OSLOBODENIE, ZÁCHRANA, ktorú tvoria jedinečné dokumenty a fotografie zachytávajúce zverstvá holokaustu, ako aj oslobodenie Auschwitz-Birkenau a osudy ľudí, ktorí sa o to pričinili,priblížil.

Nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau založili v roku 1940 nemecké vojská ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali a privážali doň Židov z celej Európy. Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzu prvé transporty Židov zo Slovenska a Holandska.

Osvienčim oslobodili vojaci Červenej armády

Tábor bol oslobodený oddielom Červenej armády 27. januára 1945. Ohromení, no najmä šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do tábora a oslobodili zvyšných 7 600 zúbožených väzňov.  

A práve preto si dnes pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a zároveň aj 75. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku jednotkami Červenej armády.

Zdroj: Ta3.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií