fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Čaputová poslala environmentálny zákon na Ústavný súd. Tvrdí, že štát prenáša svoju zodpovednosť na samosprávy

Hlava štátu upozorňuje najmä na to, že zákon môže mať likvidačné dopady na samosprávy.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.8.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa v utorok obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so zákonom o environmentálnych záťažiach.

Sporné ustanovenia v zákone

Vládny návrh zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže schválila Národná rada SR ešte v novembri 2021 a hlava štátu ho vetovala.

Už po prelomení jej veta poslancami avizovala, že pokiaľ nepríde k náprave sporných ustanovení v nadväzujúcom zákone o odpadoch, obráti sa na Ústavný súd SR.

Keďže sa tak nestalo, prezidentka podala návrh na začatie konania o súlade zákona s ústavou. Hovorca prezidentky Martin Strižinec o tom informoval v tlačovej správe.

Negatívne dopady na samosprávy

Prezidentka upozorňuje najmä na to, že zákon môže mať likvidačné dopady na samosprávy. „Verejný záujem na odstránení existujúcich environmentálnych záťaží považujem za jednu z najvyšších priorít. Štát má ústavou zakotvený záväzok chrániť životné prostredie a tam patrí aj odstraňovanie environmentálnych záťaží a ochrana života a zdravia obyvateľov, ktorí sú nimi ohrození,“ uviedla Čaputová.

„Napadnutým ustanovením však zákonodarca časť záväzku štátu presunul na súkromné osoby, resp. na územnú samosprávu, a tento postup je podľa mňa v rozpore s ústavou,“ upozornila hlava štátu.

Prečítajte si tiež:
Leteckí záchranári zasahovali pri nehode motorky v lokalite Zakvášov, prevážali zranenú spolujazdkyňu

Sanácia území

Problém vidí prezidentka v tom, že vlastník nehnuteľnosti, na ktorej sa nachádza environmentálna záťaž, je po novom povinný štátu nahradiť finančné prostriedky vynaložené na sanáciu environmentálnej záťaže.

Túto povinnosť má navyše aj v prípade, ak nie je za vznik environmentálnej záťaže zodpovedný. „To, že takáto úprava môže byť pre niektoré samosprávy likvidačná, dokazuje príklad z obce Pohronský Ruskov. Riešenie sanácie tamojšej environmentálnej záťaže v celkovej sume 1,6 milióna eur by v zmysle zákona mala znášať obec ako vlastník. Táto suma je však vyššia, ako je celkový ročný príjem obce,“ priblížila Čaputová.

Obec pritom nebola určená ako pôvodca ani povinná osoba, a dotknutý pozemok získala v dobrej viere, že jej štát s odstránením environmentálnej záťaže pomôže.

Odborníci boli z debaty vylúčený

Obdobná situácia môže podľa hlavy štátu vzniknúť aj vo vzťahu k iným obciam alebo súkromným osobám, ktoré neboli príslušným orgánom určené ako pôvodcovia záťaže alebo povinné osoby.

Pôvodný návrh zákona obsahoval inú úpravu postupu, ktorú prezidentka považovala za správnu a v súlade s ústavou. Navrhovaný spôsob finančnej náhrady za sanáciu environmentálnej záťaže sa na poslednú chvíľu úplne zmenil na základe schváleného poslaneckého pozmeňujúceho návrhu.

Prečítajte si tiež:
Pád Hegerovej vlády si želá takmer 57 percent občanov Slovenska, častejšie ženy a menej vzdelaní

Dotknuté subjekty tak už nemohli v rámci medzirezortného pripomienkového konania predložiť svoje pripomienky a sporné ustanovenia teda boli schválené bez širšej debaty medzi odbornou verejnosťou a medzi ďalšími subjektmi, ktoré sú napadnutými ustanoveniami dotknuté.

Viac k témam: Enviromentálna záťaž, Návrh zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová poslala environmentálny zákon na Ústavný súd. Tvrdí, že štát prenáša svoju zodpovednosť na samosprávy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií