fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prokurátor stále nerozhodol o Ficovej sťažnosti, obvinený šéf Smeru hovorí o nezákonnom postupe

Bývalého predsedu vlády obvinili v rámci akcie Súmrak zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.7.2022 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ešte nerozhodol o sťažnosti expremiéra Roberta Fica voči obvineniu v kauze Súmrak.

Informoval o tom jeden z jeho obhajcov Ľubomír Hlbočan. Podľa neho považuje šéf strany Smer-SD takýto stav za nezákonný, keďže sťažnosť podal ešte v apríli.

Lehota na rozhodnutie

„Trestný poriadok síce neukladá lehotu na rozhodnutie o sťažnosti obvineného proti uzneseniu o obvinení, ale sú mi známe opatrenia Generálneho prokurátora SR, v ktorých sa takáto lehota stanovila, aby nedochádzalo k porušovaniu ľudských a občianskych práv obvinených v trestnom konaní,” vyhlásil Hlbočan.

Doplnil, že z tohto dôvodu žiada prokurátora Matúša Harkabusa, aby o sťažnosti neodkladne rozhodol. „Lebo nečinnosť v takomto smere potvrdzuje oprávnenosť záveru, že ide o vykonštruovaný politický proces,” dodal advokát.

Využitie paragrafu 363

Generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte začiatkom júla informoval, že o žiadosti Roberta Fica o zrušenie obvinenia podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nerozhodol, pretože bola podaná predčasne. Dôvodom bolo práve to, že ešte nebolo rozhodnuté o podanej sťažnosti voči obvineniu.

Bývalého predsedu vlády Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka v rámci policajnej akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež ohrozenia daňového tajomstva.

Prečítajte si tiež:
Andrassy sľubuje, že bude pracovať v prospech verejnosti. Ak budú politici brať kritiku ako útok, tak osobný vzťah skončí (video)

Trestná činnosť sa mala týkať napríklad vyhľadávania kompromitujúcich informácií na bývalého prezidenta Andreja Kisku alebo súčasného ministra financií Igora Matoviča v čase, keď bol opozičným politikom.

Viac k témam: kauza Súmrak, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Paragraf 363 Trestného poriadku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor stále nerozhodol o Ficovej sťažnosti, obvinený šéf Smeru hovorí o nezákonnom postupe © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií