Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Protidrogový vlak Revolution train dorazil do Banskej Bystrice, navštívi ho približne 500 deviatakov (video+foto)

Nová forma interaktívneho a zážitkového vzdelávania.

22.4.2024 (SITA.sk) – Príchod protidrogového vlaku Revolution train je jedným z ďalších krokov banskobystrickej samosprávy v oblasti prevencie sociálno-patologických javov na banskobystrických základných školách.

Na železničnej stanici v meste pod Urpínom v ňom zážitkovou formou počas pondelňajšieho dňa môžu deviataci vidieť príbeh o príčinách, vývoji a dôsledkoch drogovej závislosti.

Protidrogová výchova

Približne 500 deviatakov z 11 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v ňom so súhlasom zákonných zástupcov môže vidieť, čo drogy spôsobujú a ako dokážu ovplyvniť naše správanie. Hoci sa názory odborníkov na tento projekt líšia, samospráva ho vníma ako jednu z možností, ktorá môže prevenciu podporiť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protidrogový vlak Revolution train v Banskej Bystrici (fotografie)

Sme si vedomí, že príchod protidrogového vlaku nevyrieši všetky problémy, ale môže pozitívne ovplyvniť myslenie mládeže v budúcnosti, aby po drogách nesiahali. Pripravujeme aj mnoho ďalších projektov zameraných nielen na protidrogovú výchovu, s cieľom poukázať na problémy, rozprávať o nich a v neposlednom rade ich aj riešiť,“ uviedol primátor Ján Nosko.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/primator-jan-nosko-v-protidrogovom-vlaku-revolution-train.mp4

Zážitkové vzdelávanie

Multimediálna vlaková súprava Revolution train je podľa jeho tvorcu, ktorý prišiel do Banskej Bystrice osobne, unikátnym nástrojom prinášajúcim novú formu všeobecného preventívneho programu prostredníctvom interaktívneho a zážitkového vzdelávania.

Vlak tvorí šesť vagónov, v ktorých sa odohráva príbeh o drogovej závislosti. Školáci sú počas celej návštevy zapájaní do rozhodovacích procesov jednotlivých predstaviteľov v premietanom filme. V konkrétnej situácii musia urobiť svoje vlastné rozhodnutie a zdokumentovať ho v anonymnom dotazníku. O konkrétnych témach príbehu s nimi neustále diskutujeme. Námety sú zvolené tak, aby žiakov vo vlaku podnietili zamyslieť sa nad všeobecnými dôvodmi užívania návykových látok, finančnými nákladmi, zdravotnými a sociálnymi dôsledkami, ako aj nad rizikami užívania drog,“ povedal o projekte Revolution train jeho tvorca Pavel Tuma.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/protidrogovy-vlak-revolution-train-banska-bystrica-2.mp4

Program To je zákon, kámo!

Po odchode vlaku plánuje samospráva pokračovať v ďalších aktivitách. Upevňovacou fázou a spätnou reflexiou na „vlakový príbeh“ je absolvovanie vzdelávania To je zákon, kámo!, v rámci ktorého sa mapuje trestnoprávna rovina programu.

Cieľom je vysvetliť žiakom trestnoprávnu zodpovednosť v dôsledku užívania návykových látok a zvýšiť tak u nich právne povedomie.

Vyškolených bude 11 preventistov, ktorí budú s týmto programom pracovať. Pre žiakov deviatych ročníkov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta zároveň plánujeme vyhlásiť súťaž s názvom Rozhodni sa správne. Formou literárnych, výtvarných i audiovizuálnych prác budú môcť danú tému umelecky spracovať. Najlepšie práce ocení vedenie mesta zaujímavými cenami,“ dopĺňa Jana Odrobiňáková, vedúca Školského úradu.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/protidrogovy-vlak-revolution-train-banska-bystrica-1.mp4

Protidrogová prevencia

Samospráva aktuálne pracuje aj na projekte Polygón. V nevyužitých priestoroch bývalej základnej školy chce simulovať reálne prostredie a vzdelávať žiakov v rámci protidrogovej prevencie.

Zároveň poslúži aj pre praktický výcvik príslušníkov mestskej polície. Osobitou témou je bezpečnosť na školách, v rámci ktorej mesto tiež podniká potrebné kroky.

Projekt Revolution Train sa zameriava na originálny prístup k primárnej protidrogovej prevencii. Základňou protidrogového vlaku je stanica Praha-Dejvice, odkiaľ pravidelne vychádza do regiónov na turné, pričom trasy prispôsobujú aktuálnemu záujmu škôl a miest.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/protidrogovy-vlak-revolution-train-banska-bystrica-3.mp4

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/04/protidrogovy-vlak-revolution-train-banska-bystrica-4.mp4

Viac k témam: Drogy, Prevencia, Primátor Banskej Bystrice, Výchova
Zdroj: SITA.sk – Protidrogový vlak Revolution train dorazil do Banskej Bystrice, navštívi ho približne 500 deviatakov (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií