fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Celý večer bol najsilnejším momentom… (komentár)

Máte tip? napíšte nám mailom

Vyše 20-tisíc ľudí stálo včera na bratislavskom Námestí SNP. Bola som jednou z nich. Ďalšie tisícky a stovky boli vonku po celom Slovensku aj vo svete. Všetci pomyselne zjednotení hashtagom #allforjan.

Rozmýšľam, čo označiť za najsilnejší moment večera. Úvodné slová otca, ktorému niekto chladnokrvne zavraždil syna guľkou do hrude? Alebo modlitba kňaza, ktorý poukazoval na (ne)spravodlivosť v krajine? Alebo pieseň Na Kráľovej holi v podaní Muzičky, kde pri slovách „Odkážte, odpíšte tej mojej materi, že mi svadba stojí… Odkážte, odpíšte mojim kamarátom, že už viac nepôjdem na fraj za dievčaťom” tiekli ľuďom slzy po tvári?

Ja nikam neodchádzam, povedal raz jeden expremiér.My nikam neodchádzame, odkazujú ľudia a prichádzajú na námestia. https://bit.ly/2BPHJiF

Zveřejnil(a) SME dne Čtvrtek 21. února 2019

Alebo otvorená nespokojnosť a rozhorčenosť hercov SND, najmä Richarda Stankeho, ktorý na plné ústa vyzýval: „Fico, Danko, Bugár… choďte už konečne do čerta a nechajte nás slobodne žiť!“? Alebo dojímavá spolupatričnosť s nespokojnými farmármi?

Celý večer bol najsilnejším momentom

Skandujúci dav, pričom sa najčastejšie ozývalo „Hanba, hanba,“ „Odstúpiť,“ „Do basy,“ alebo hnevlivé „Fuuuuj!“. K Ficovi, Bugárovi či kapitánovi Dankovi sa tentokrát pridali aj Matečná, Lubyová, Saková, Kováčik. Slováci už majú naozaj dosť tej hrubej drzosti na najvyšších postoch.

Naoko odlišný protest farmárov pekne zapadol do celej situácie. Veď predsa posledný článok zavraždeného novinára Jána Kuciaka bol o podvodoch v agrorezorte. Všetko so všetkým súvisí, mafiáni v bielych golieroch sa neštítia ničoho.

View this post on Instagram

#allforjan

A post shared by Tomáš Benedikovič (@tomasbenedikovic) on

Každý žijeme vo svojej bubline. Niekto v meste na západe, iný v dedinke uprostred Slovenska a iný zas pri hraniciach s Ukrajinou. Niekto chce prísť z práce, zapnúť telku a o nič sa nestarať, iný pracuje na svojom poli „od svitu do mrku“ a snaží sa tak zabezpečiť budúcnosť svojim deťom. Niektorí zas túžia tráviť voľný čas zmysluplne, so svojimi záujmami a hlavne – mimo politiky.

Všetko stojí na politike

Je však naozaj potrebné zamyslieť sa aspoň na päť minút. To, či vôbec máme čas na koníčky, či máme taký plat, aký si zaslúžime, či majú naši rodičia, starí rodičia dôstojný dôchodok, či sa my sami vlastne dôchodku dožijeme a v akom prostredí budeme žiť… to všetko stojí práve na (mnohými ignorovanej) politike.

My sme tí, ktorí môžu niečo zmeniť. My sme tí, z ktorých môže vzísť niečo dobré. Mnohí hovoria, že aj tak nič nezmôžeme; že sa na najvyšších postoch len vymenia figúrky. Práve preto je náš hlas ešte potrebnejší. Práve preto na nich nemôžeme prestať tlačiť.

Volíme si politikov, ktorí majú za nás rozhodovať. Nie za svoje vlastné profity, ale za nás všetkých. Pamätajme na to.

Nech sa už nikdy, ale naozaj nikdy nezopakuje takáto absurdná vražda vynikajúceho novinára, ktorý si robil svoju prácu, a jeho snúbenice, ktorej sa so svojimi zisteniami mohol potenciálne zdôverovať. Nech na Slovensku nie je viac zlomených matiek a otcov, ako sú Kuciakovci, Kušnírovci alebo Remiášovci. Politická vražda je neospravedlniteľná.

Ako hlása nápis na bráne pred popraviskom snúbencov vo Veľkej Mači, „láska je silnejšia ako smrť“. Zotrvajme v láske, sile a jednote. Spolu to dokážeme.

Titulná foto: instagram.com/tomasbenedikovic

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií