Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenská šperkárka robí dieru do sveta. Ako ju našiel britský Vogue? (ROZHOVOR)

Katarína Žiaková vyštudovala učiteľstvo výtvarného umenia, no už na univerzite zistila, že sa chce živiť niečím oveľa kreatívnejším. Držala sa svojho sna a po vysokej založila značku autorských šperkov.

Inšpiráciu na šperky berie v našich tradíciách, prírode a okolitom svete. Nedrží sa striktne toho, čo je v móde a jej tvorba je prudko originálna. Veď presvedčte sa sami, všetky kolekcie si môžete pozrieť na oficiálnej stránke mladej dizajnérky.

Odkiaľ pochádzate a ako ste sa dostali k šperkom?

Žijem aj tvorím v srdci Nízkych Tatier, v dedinke Bystrá. Moja cesta k umeniu a výrobe šperkov začala rozhodnutím ísť študovať učiteľstvo výtvarného umenia na univerzite, kde som sa zoznámila s umeleckým spracovaním rôznych materiálov a umením ako takým. Postupne som skúmala princípy tvorby ornamentov naprieč dejinami umenia. Následne som si našla vlastný štýl tvorby, ktorý som uplatnila v mojich návrhoch. 

Založiť si vlastný biznis hneď po vysokej chce veľa odvahy. Nebáli ste sa?

Určite sa to nezaobišlo bez zdravej dávky obáv, ale verila som v to, čo robím. Venovala som svojmu snu obrovské úsilie, preto som sa nenechala nikým a ničím odradiť. Moja záľuba sa mi stala prácou. Čo viac si môže človek priať, keď má možnosť robiť to, čo ho aj baví?

Katarina Žiak
Zdroj: Katarína Žiak
Ako ste začínali?

Myslím, že o vlastnej značke som snívala už na začiatku, keď prvé návrhy dostali materiálnu podobu. Ale odvahu premeniť sen na skutočnosť som nabrala až po ukončení štúdia. Vytvorila som stovky návrhov a desiatky prototypov vzorov, ktoré som po absolvovaní univerzity v roku 2016 predstavila pod značkou autorských šperkov Katarína Žiak. Začala som tvoriť pre seba a pokračovala som v tom ďalej s vierou, že to, čo robím, možno raz bude úspešné.  

Ako to už býva, nič nie je jednoduché, ale keď má človek jasný cieľ, všetko je možné. Postupne som si našla vlastný spôsob, ako previesť môj návrh do materiálnej podoby. Učila som sa doslova na vlastných chybách. Bol to dlhý proces, kým som sa dopracovala k finálnemu produktu, s ktorým som bola spokojná. Naozaj, sú to roky práce, pokusov ale aj omylov, kým som doladila výrobu k svojej spokojnosti. Nebolo to ľahké, ale ako vidíte, nakoniec sa to – verím, že úspešne – podarilo. Mojou doménou pri tvorbe šperkov sa stala chirurgická oceľ, ktorá v ďalšom tvorivom procese podlieha galvanickému pokovovaniu 23,5-karátovým zlatom v rôznych farebných odtieňoch. 

Katarina Žiak
Zdroj: Katarína Žiak
Na stránke máte stovky originálnych dizajnov, kde čerpáte inšpiráciu?

Pri navrhovaní šperkov sa snažím neobmedzovať iba na to, čo je momentálne v móde. Moja tvorba má viacero podôb. Šperky tvorím podľa toho, čo ma osloví, či už je to ľudový ornament zo 100-ročnej historickej knihy, alebo len malý motýlik, ktorý mi v lete pristál na ruke. Inšpiráciou je pre mňa okolitý svet, príroda, ale určite aj ľudová tradícia, v ktorej je ukrytá nevšedná krása histórie nášho národa. Myslím si, že práve vďaka detailom minulosti ukrytých v novom modernom prevedení si ľudia môžu pripomenúť fragment histórie, ktorý je pre mnohých už zabudnutou súčasťou našej národnej identity. Zaujímavým odkazom na históriu a zároveň tradičnú ľudovú techniku je napríklad kolekcia šperkov Jemnosť čipky v kove ukrytá. Je venovaná krásnemu a jedinečnému umeniu paličkovanej čipky. 

Šperky navrhujete aj vyrábate, zákazky vám pribúdajú. Stíhate to časovo robiť sama, či uvažujete o pomoci?

Veľmi si vážim, že šperky z môjho ateliéru oslovujú stále viac a viac ľudí. Práve preto som sa tento rok rozhodla, že potrebujem môj tím rozšíriť. Je to prirodzený vývoj, ak sa chcem posúvať ďalej dopredu. Preto potrebujem časť svojej práce presunúť na ďalších spolupracovníkov, aby som mala dostatok času tvoriť nové kolekcie a venovať sa ďalším projektom. 

Zdroj: Katarína Žiak
Koľko v priemere trvá výroba jedného šperku?

Vytvoriť nový šperk je pre mňa každodennou výzvou, pretože každý návrh si vyžaduje veľa hodín práce a správnych rozhodnutí, aby bol šperk presne podľa mojich predstáv a, samozrejme, aby ho bolo možné aj fyzicky vyrobiť. Výroba jedného šperku sa nedá presne odhadnúť, pri každom kúsku a vzore je to stále iné, niekedy je to pár hodín, inokedy pár dní.   

Nedávno vás spomínali aj v britskom Vogue, čo je veľká vec. Ako si vás našli?

Veľmi si vážim a teším sa, že moja tvorba oslovuje stále viac ľudí, či už je to na Slovensku, alebo aj v zahraničí. Bolo pre mňa priam neuveriteľné, že moje šperky zaujali editorov British Vogue, keďže je to časopis s veľkou prestížou, ktorý určuje vo svete módne trendy. Na spoluprácu z britského Vogue ma oslovili prostredníctvom emailu, ktorý som spočiatku pokladala za spam, ale našťastie som bola zvedavá a skúsila som odpovedať. V priebehu pár dní mi prišla odpoveď. Táto príležitosť ma predovšetkým veľmi povzbudila v mojej ďalšej tvorbe, otvorila dvere k novým príležitostiam a pomohla mi vkročiť do sveta módy. 

Poskytli ste rozhovor takisto pre britský magazín House of COCO. Čím to je, že vaša tvorba Britov tak zaujíma?

Myslím, že ich zaujala rozmanitosť vzorov, ktoré sa objavujú v mojej tvorbe, ale aj to, čo sa za kolekciami skrýva, každá kolekcia má v sebe ukrytý osobitý príbeh. Som dizajnérka, ktorá sa neobmedzuje len na jeden štýl a striktne na vybranú tematiku. Tvorím podľa toho, čo ma osloví, či už je to krása našej prírody, sto rokov stará výšivka, báseň alebo dokonca matematika.  

Je vám nejaká kolekcia srdcu najbližšia?

Vybrať len jednu je nesmierne ťažké, keďže v súčasnosti mám 18 kolekcií šperkov, v ktorých je viac ako 350 vzorov. Každý nový vzor, každá kolekcia, ktorú som vytvorila, ma posunula ďalej, poskytla mi nový pohľad na to, čo robím. S každým návrhom som si akoby prežila kúsok života, odrazilo sa v ňom to, čo ma ovplyvnilo, to, ako som sa v danej dobe cítila.

Samotný proces vzniku so sebou vždy prinesie aj unikátny príbeh šperku, preto je pre mňa každý šperk, ktorý navrhnem, výnimočný. Dobrým príkladom sú prívesky z kolekcie Slovanské básnické múzy – Slávy dcéra, Marína, Hájnikova žena… Ako už názvy napovedajú, inšpirovala som sa literárnymi dielami. Na prvý pohľad vidíte len dievčiny v kroji, ale keď spoznáte ich príbeh, už pre vás básnické múzy nebudú len pekným príveskom – kusom kovu, ale pre mnohých sa stanú milou spomienkou na detstvo, príbuzných, rodný kraj či prvú lásku. 

Katarina Žiak
Zdroj: Katarína Žiak
Môžeme sa u vás v dohľadnom čase tešiť na novinky?

Ako sa už stáva v mojom ateliéri zvykom, každý rok pribudnú 3-4 nové kolekcie. Aktuálne je to kolekcia inšpirovaná výšivkárskym spolkom Izabella s názvom Cíferské mustry, prírodou inšpirovaná kolekcia V korunách stromov, kolekcia Letieť v oblakoch inšpirovaná maľovanými vajnorskými ornamentmi. Tento mesiac som predstavila aj prvé vzory šperkov doplnené sladkovodnými perlami a práve pripravujem ďalšiu novú kolekciu s názvom Strom života.  

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií