Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zlyhávate v novoročných predsavzatiach? Skúste tieto užitočné triky

Schudnúť či nabrať pár kíl, začať cvičiť, byť šťastnejším a lepším človekom. Každý z nás si dáva nejaké novoročné predsavzatia. Prinášame pár tipov, ako ich úspešne dodržať.

Poznáme to všetci, s úderom polnoci a príchodom nového roka si každý z nás dá nejaké to predsavzatie. Nech už je akékoľvek, z vlastných skúseností vieme, že je veľmi ťažké ho dodržať.

Preto prinášame pár jednoduchých tipov, ako ľahko docieliť to, čo ste si zaumienili.

1. Spravte si plán

novoročné predsavzatia
Spravte si plán, s ktorým budete dodržiavať svoje novoročné predsavzatia. Zdroj: pexels.com

Omnoho dôležitejšie ako špecifický deadline na splnenie vašich predsavzatí je vytvorenie si konkrétneho plánu, ktorý vám pomôže splniť vaše sny. Niektoré ciele sú sprevádzané celoživotnými zmenami, ktoré budú pokračovať aj po tom, ako sa vaše novoročné predsavzatia  naplnia.

Ak chcete schudnúť či zlepšiť vzťahy, nemusíte to predsavzatie ukončiť hneď, ako sa dostanete napríklad na vašu vysnívanú váhu. Ak si totiž chcete váhu udržiavať, musíte aj naďalej dodržiavať zdravý životný štýl, ktorý ste si vytvorili. Čo sa týka zotrvania v zdravom vzťahu, budete chcieť pokračovať vo veciach, ktoré ste si zaumienili. Preto nezabudnite zvážiť nasledujúce veci: 

  • Ak je vašim cieľom schudnúť, buďte si istí, že ste strávili dostatočné množstvo času skúmaním tých najlepších cvičení na chudnutie. Vytvorte si tabuľku, respektíve cvičebný plán, a zapisujte si doň cviky a zmeny v jedálničku na každý deň.
  • Ak sa ste si predsavzali byť lepším rodičom, partnerom či priateľom alebo chcete byť úspešnejší vo svojej práci, vytvorte si plán, do ktorého si budete značiť, kedy a ako budete robiť každú vec zo svojho zoznamu. V otázkach vzťahov ide najmä o maličkosti, preto si zapisujte každý svoj veľký, ale aj malý pokrok.

2. Neodkladajte svoje plány na zajtra. Začnite ihneď

Nič neodkladajte na zajtra. Ak svoje ciele myslíte vážne, začnite hneď dnes. Zdroj: pexels.com

Nečakajte na inšpiráciu. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je začať 1. januára a sledovať pokrok každým dňom. Ak ste si dali za cieľ schudnúť, prestať fajčiť či stať sa vegetariánom, nehovorte: „Začnem zajtra.“ Začnite hneď. Začiatok môže byť náročný, no čím skôr sa dostanete do rutiny, tým to bude pre vás jednoduchšie. 

3. Nájdite si mentora

novoročné predsavzatia
Nájdite si priateľa aka mentora, s ktorým sa budete navzájom podporovať vo svojich snoch a cieľoch. Zdroj: pexels.com

Nastavte si pravidelné stretnutia s človekom, s vaším tzv. mentorom, ktorý bude na vás dohliadať. Najideálnejšie niekoho s rovnakým novoročným predsavzatím. Takto sa môžete navzájom kontrolovať a podporovať. A vôbec, vo dvojici ide predsa všetko lepšie. 

4. Pripomínajte si svoje ciele

Zapisujte si svoje ciele a pripomínajte si ich. Neodkladajte ich ani ak budete zaneprázdnení. Zdroj: pexels.com

Každý deň si napíšte plán na nasledujúce dni a splňte ich bez ohľadu na to, či ste zaneprázdnení, alebo nie. Ak chcete schudnúť, zapíšte si, čo presne budete jesť a aké konkrétne cviky vykonáte.

5. Zamerajte sa skôr na konkrétny proces, ktorý vykonáte, ako na samotný cieľ

Zamerať sa na proces je oveľa lepšie ako na samotný cieľ. Počas cesty k naplneniu sa môžete veľa naučiť. Zdroj: unsplash.com

Postupujte po malých krôčikoch a uspokojte sa s každým pokrokom, ktorý ste dosiahli. Najlepším spôsobom, ako sa dostať tam, kde naozaj chcete, je byť na seba bezpodmienečne hrdý. Možno ste neschudli presne 20 kilogramov, ale stále ste v procese priebehu. Ak vydržíte, nielenže budete na konci o 20 kíl chudší, no budete aj cieľavedomejší, odhodlanejší a pyšnejší na seba. Taktiež počas cesty za svojimi cieľmi sa človek mnohému priučí. 

6. Odmeňte sa

novoročné predsavzatia
Za každý malý úspech sa odmeňte, čo i len drobnosťou. Budete mať pocit, že sa blížite k naplneniu svojho predsavzatia. Zdroj: unsplash.com

Vopred si premyslite ako sa odmeníte, keď dosiahnete určitý míľnik. Budete motivovaní a taktiež odmeniť seba samého vás len poteší. Nemusí to byť nič nákladné, napríklad ak ste si dali za cieľ schudnúť, vyberte sa na nákupy oblečenia. Zmenou šatníka a kúpou nových vecí uzavriete jednu kapitolu svojho života a pri skúšaní nových kúskov zistíte, ako dobre sa to s vaším cvičebným plánom vyvíja.

Zdroj wikihow
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií