Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko pri Bachmute údajne použilo chemickú zbraň, vojaci vykazovali symptómy aj stratu vedomia

Správy o možnom použití chemických zbraní vo vojne sa občas objavujú. Zatiaľ však bez nezávislého potvrdenia.

6.7.2023 (SITA.sk) – Ruské sily používajú proti ukrajinským vojakom chemické zbrane, vyhlásil hovorca ukrajinských síl. Oleksij Dmytraškivskyj povedal, že po delostreleckom útoku na ukrajinské pozície pri meste Bachmut vojaci vykazovali symptómy ako nevoľnosť, vracanie a v niekoľkých prípadoch mali i stratu vedomia. Informuje o tom web Kyiv Post s tým, že tieto tvrdenia zatiaľ nie sú nezávisle overené.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Počas delostreleckého ostreľovania používajú chemikáliu nazývanú lewisit,“ vyjadril sa Dmytraškivskyj na sociálnych sieťach. Odborníci na chemický boj podľa neho stále vyhodnocujú dôkazy a identifikácia lewisitu je predbežná. Lewisit je pľuzgierotvorná a dráždivá látka, po prvý raz ho v boji použili počas prvej svetovej vojny.

Nemenovaný člen ukrajinských záložných síl sa pre Kyjiv Post vyjadril, že ho neprekvapuje údajný chemický útok. Od začiatku vojny na Ukrajine tímy ukrajinskej armády na obranu proti chemickým zbraniam neustále cvičia a ozbrojené sily vždy považovali ruský chemický útok za reálnu možnosť, dodal.

Správy o možnom použití chemických zbraní vo vojne sa občas objavujú. Zatiaľ však bez nezávislého potvrdenia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Bachmut, Chemické zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Rusko pri Bachmute údajne použilo chemickú zbraň, vojaci vykazovali symptómy aj stratu vedomia © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií