fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenskí vedci vydali publikáciu mapujúcu dôsledky a prežívanie pandémie na Slovensku

Zborník Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku: Pohľad sociálnych vied prináša desať príspevkov od trinástich autorov a autoriek.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.9.2022 (Webnoviny.sk) – Vedci a vedkyne zo Slovenskej akadémie vie (SAV) vydali publikáciu, v ktorej zmapovali dôsledky a prežívanie pandémie na Slovensku. Zborník Prežívanie a dôsledky pandémie COVID-19 na Slovensku: Pohľad sociálnych vied prináša desať príspevkov od trinástich autorov.

Vedci preskúmali v rokoch 2020 a 2021 viaceré aspekty prežívania pandemickej situácie občanmi Slovenska. Zborník je odbornej i laickej verejnosti prístupný online a bezplatne. V tlačovej správe o tom informovala SAV.

Prosociálne aktivity

Na príprave zborníka sa podieľali vedci a vedkyne zo Sociologického ústavu SAV, v. v. i. a Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., a tiež z Centra spoločenských a psychologických vied SAV (CSPV SAV).

Kým zo začiatku sme boli svedkami mnohých prosociálnych aktivít a vysokej spolupatričnosti obyvateľstva, postupne sa začali v spoločnosti viac presadzovať negatívne naratívy, ktoré vedú k prejavom nepriateľstva, agresivity a polarizácii spoločnosti. Rôzne hoaxy, falošné správy či priamo konšpiratívne tvrdenia, ktoré sa v tomto období objavili, sa podieľali na zhoršovaní celkovej atmosféry v spoločnosti, sťažovali prácu zdravotníkom aj iným profesiám v priamom kontakte s ľuďmi,“ priblížila spolueditorka zborníka Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.

Prečítajte si tiež:
Strana Team Bratislava minula na kampaň viac ako 160-tisíc eur, Vallo žiada Bratislavčanov o finančnú podporu

Dopady pandémie

Jednotlivé texty zborníka sa venujú dopadom pandémie na rozličné oblasti spoločenského života. Reflektujú napríklad, ako počas pandémie pracovníci záchranných zdravotných služieb prežívali stres, venujú sa aj faktorom, ktoré ovplyvňovali mieru stresu a depresívnych pocitov a čitatelia sa môžu dozvedieť aj o zmenách v populačnom vývoji Slovenska počas pandémie.

Autori tiež skúmali vzťah postojov a názorov na ochotu zaočkovať sa alebo súvislosti medzi dôverou vo vládu a dodržiavaním protipademických opatrení.

Viac k témam: Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, COVID-19, Koronavírus, Pandémia, Vedci, Vedecký výskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vedci vydali publikáciu mapujúcu dôsledky a prežívanie pandémie na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií