fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko už roky čaká na diaľnicu. V Číne pre koronavírus postavia nemocnicu do týždňa

Máte tip? napíšte nám mailom

Koronavírus, ktorý sa šíri najmä v Číne, si vyžiadal už tri desiatky obetí. Čína sa preto rozhodla postaviť nemocnicu za rekordných šesť dní. 

V Číne sú už stovky ľudí, ktorí sa nakazili koronavírusom. Ten dostal označenie 2019-nCoV. Prvýkrát ho zaznamenali koncom roka 2019 v 11-miliónovom meste Wu-chan, ktoré Čína medzičasom izolovala od okolitého sveta.

Koronavírus sa však nezastavil a rozšíril sa aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane a v USA. Väčšina osôb nakazených týmto ochorením má príznaky podobné chrípke vrátane horúčok, kašľa, dýchavičnosti, podráždeného hrdla a nádchy. Vírus si doteraz vyžiadal najmenej 26 obetí na životoch a 830 ľudí sa ním nakazilo. Najnovšie správy dokonca hovoria, že nebezpečný vírus už dorazil aj do Európy. Vo Francúzsku potvrdili v piatok večer dva prípady nákazy vírusom. 

https://www.instagram.com/p/B7u1FuAAE83/

V Číne postavia nemocnicu

Čínske nemocnice sú plné. Chýbajú nielen voľné lôžka, ale aj rúška či testy. Vláda sa preto okamžite rozhodla konať. V meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšíril nový koronavírus, už bagre pripravujú plochu na výstavbu nemocnice pre 1000 pacientov. Novú nemocnicu chcú postaviť za rekordných šesť dní. Pri tejto informácii si zrejme vzdychli všetci Slováci, ktorí už roky čakajú na diaľnicu z Bratislavy do Košíc.

Bývalý režim mal pritom víziu obe metropoly spojiť už v roku 1990. Termín dostavby sa posúval na rok 2005 exministrom dopravy Alexandrom Rezešom, 2010 za prvej vlády Roberta Fica, 2014 počas šéfovania rezortu Jánom Figeľom, 2020 za Romana Brecelyho až po dnešný odhad ministra Arpáda Érseka, ktorým je rok 2026. Budovanie nemocnice a diaľnice sa síce porovnať nedá, no uznajte, že ak by sa za rovnakých šesť dní podarilo vybudovať aspoň pár kilometrov, diaľnica by už na Slovensku stála. 

https://www.instagram.com/p/B7ubEUcH5N8/

Nemocnica pre tisíc pacientov

Nová nemocnica bude mať rozlohu 25- tisíc metrov štvorcových a pomôcť by mala viac ako tisíc pacientom, u ktorých sa potvrdil koronavírus. Na mieste, kde bude stáť nemocnica, sú už v týchto dňoch desiatky bagrov, ktoré zrovnávajú zem. Nemocnica bude stavaná na princípe mobilných doskových domov.  

Pre Číňanov nejde o nič nemožné, pretože s rýchlou výstavbou majú bohaté skúsenosti. Napríklad nemocnicu Xiaotangshan pre pacientov so SARS postavili za 7 dní. Zvolia rovnaký systém výstavby pomocou mobilných doskových domov.

Zdroj: denníkN, aktuality

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií